Avatar uživatele
Registrovaný

Musí brát zamestnavatel ohled na srážku ze mzdy, když mám dite, aby mi braly min?

Mám srážky ze mzdy, strhavaj mi dost. Musí brát zamestnavatel ohled když mám dite, aby mi braly min? Na nic se me nikdo neptal.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Ano musí, na každou vyživovanou osobu, tedy na dítě, manželku.
Podmínka je, že vyživovaná osoba žije s vámi ve spol. domácnosti. Ne, že máte dítě, ale to je např. u matky.


Avatar uživatele
Bronzový

No, v dnešní době lze provádět srážky ze mzdy 2 způsoby:

1) Na základě vymáhání pohledávky= soudní rozhodnutí o dlužné částce za výživné, způsobenou škodu, neplacení daně, exekuce... a p. Toto rozhodnutí o srážkách je vám a vašemu zaměstnavateli zasláno doporučeně poštou na vaši adresu a na jeho základě je vám s okamžitou platností pravidelně strhávána částka ze mzdy, která se počítá podle systému uvedeném v § 278 a 279 OSŘ. Jeho vysvětlení si můžete přečíst třeba zde:
http://www.epravo.cz/…

a spočítat třeba zde:
http://ekcr.cz/…

Zde se k vyživovaným osobám přihlíží... více k celému §145-150 ZP

2) Nemáte-li srážky ze mzdy uvedené v bodě 1), můžou vám být srážky provedeny na základě vámi podepsané dohodě o srážkách ze mzdy, ve které může být podle § 2045 (a 2046 a 2047) NOZ dojednána částka až do výše poloviny vašeho příjmu. Vzhledem k tomu, že je to dobrovolná smlouva mezi vámi a věřitelem, k vyživovaným osobám může i nemusí být přihlédnuto (jste-li samoživitel/-ka a podpíšete-li dohodou, že vám z 10 tis platu můžou strhnout 5 tis, je to vaše rozhodnutí...)... Ale- jako každou smlouvu i tuto máte mít možnost si před podpisem důkladně přečíst a pokud s výší uvedené splátky nesouhlasíte, smlouvu nepodepíšete a věřitel se bude muset obrátit na soud a (možná) pokračovat dle bodu 1)

Stejný postup platí i pro zajištění pohledávek zaměstnavatele, tzn. uznání dluhu a následná podepsaná dohoda, nebo soudní příkaz...

Každopádně- o všech srážkách ze mzdy byste měl/-a být vyrozuměn/-a, srážku nelze provést jen na základě ústní dohody (obvyklé: "Způsobil/-a jste mi škodu, z výplaty vám po tři měsíce strhnu 2 tisíce a basta" opravdu nelze...), vždy musí být provedena písemně, podepsaná vámi (bez toho je neplatná) a naštěstí již nelze postoupit mzdu bez výjimky...

-vše napsané se týká jen přiznané mzdy, tzn. máte-li něco "bokem", může vám z toho "boku" zaměstanavatel strhnout vše... úplně vše

...tak teď jen co myslíte větou "nikdo se mě na nic neptal"...

více Zákoník práce a Nový občanský zákoník


Avatar uživatele
Stříbrný

Při srážkách ze mzdy si žádný zaměstnavatel
nedovolí nepostupovat podle zákona.

Doložil jste mu vyživované osoby,
které s Vámi žijí ve společné domácnosti?

Pozor na výživné: Pokud byste na dítě dlužil výživné,
nelze na toto dítě uplatnit neodečitatelnou položku.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.