Trumpeta

splaceni dluhu

Vzal jsem si pujcku s kamaradem/ jako fyzické osoby/ ve vysi 400 000,– Kc. Ve smlouve je vyslovne uvedeno, ze kazdy z nas dluzi 200 000,– Kc. Avsak byla jeste sepsana smenka jako zajisteni ve vysi 400 000,–Kc, ktera byla podepsana obema osobami. Pokud jsem zaplatil svuj podil tj. 200 tis. Kc muze veritel po mne chtit zaplaceni podilu druhe osoby, ktera svuj dluh nesplnila ?

Odpovědi
standa

ANO, věřitel to po vás může chtít, a to z titulu té ´zajišťovací´ směnky, kde vystupujete společně nejspíš oba jako výstavci i avalisté. Ale i kdybyste byl jen jako aval (=ručitel), tak na vás ´padá´ ručení za celou hodnotu.

Věřitel to tedy po vás bude nejspíš vymáhat celé. Vy se pak můžete bránit (když selžou pokusy o mimosoudní dohodu s kamarádem) občansko-právní žalobou o náhradu škody po (bývalém) kamarádovi. Jsem si jist, že s touto žalobou uspějete…, otázka je pouze délka trvání sporu.