Bronzový

"Spící" mravenci

Před chvílí jsem si byl zapálit a zjistil jsem, že zábradlí na terase je poseté mravenci. To by nebylo tak zvláštní, jenomže ti mravenci se vůbec nehýbali. Vypadali, že jsou mrtví - tak jsem myslel, že třeba někdo ze sousedů postříkal v bytě mravence biolitem, ti odlezli a chcípli. Jenomže po dotyku se každý mravenec "probudil" a začal lézt. Lezoucí mravenec se dotýkal tykadly "spícího", ten reagoval pouze tykadly, lézt nezačal. Postupně jsem je "probudil" všechny.

Co to má znamenat? Šlo o mravence běžné velikosti, hnědé s rezavým prostředním článkem, na zadku měli někteří dvě, někteří čtyři světlé tečky.
Doplňuji:
No teda, nemůžu tomu uvěřit, ale Beer má asi pravdu... Zázraky přírody! :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Mravenci pravděpodobně pozřeli sliz od suchomilky(plž) napadené motolicí. Takto infikovaní mravenci jsou strnulí, aby je mohl pozřít další hostitel a dokončil se vývoj cizopasníka.

Zdroj: http://biologie.amoskadan.cz/f iles/bi/Plostenci.pps#12

Další odpovědi:

Zlatý

Asi se na tom zábradlí opalovali a nebo se nudili.
Nejdůležitějším komunikačním prvkem jsou mravenčí pachy, tedy feromony. Vedle toho někteří mravenci užívají také chuť (dávají ostatním jedincům ochutnat, co našli) a „cvrkot“ (stridulace), který bývá někdy vnímán přímo, jindy pouze z otřesů půdy. Zrak má u mravenců poměrně malý význam. V nejpropracovanějších strukturách jsou si mravenci schopni sdělit přibližně 10-20 „příkazů“.

http://cs.wikipedia.org/…

Stříbrný

Příště smést do krabičky a odnést pryč časem se vám nastěhují do špajzu.

Zlatý

Jen to neříkej královně mraveniště. Docela normálně mravenci se zašili a dali si trochu šlofíčka a tys je probudil. jestli bonzneš, tak budou mít v mraveništi dusno, protože ani tam nestrpí povaleče.

Pokročilý

Ano, ještě byli v zimním spánku. U nás už v bytě už mravenci lezou.

Bronzový

velmi zajímavá otázka - hned jsem si představovala, jak dlouho by asi trvalo probudit takto jednotlivě celé mraveniště.....a zda jim toto předčasné probuzení vlastně neuškodí.

Bronzový

Napadá mě, že možná chytali sluneční enezgii a teplo na rozehřátém zábradlí, ale nevím. Je to zajímavé, ještě jsem se s tím nesetkal. Díky...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 647
Zlatý beer 514
Zlatý annas 512
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 364
Zlatý www 358
Zlatý marci1 238
Zlatý gecco 206
Zlatý quentos 183
Zlatý venkovan 179

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.