tituly

Jak by podle Vás dopadlo referendum v roce 1918 o budoucnosti českého státu, pokud by se konalo?

Otázka podobná té předchozí, jen o jiné době.

Stejně jako v roce 1992 (rozpad ČSFR) i tady to bylo z vůle skupiny politiků. Taky to byla skupinová záležitost, která rozhodla o rozpadu Rakousko-Uherska, zániku Českého království a vzniku Československa.

Jak by dopadlo takové referendum jen v rámci populace Česka?
Pamětníci už bezpochyby nebudou a nemusíte být ani vystudovaní historikové, stačí co si myslíte. Ale nezapoměňte, že v té době nebylo smýšlení až tak protirakouské, protihabsburské a proti monarchii jako později a taky že v té době žilo v Česku mnohem víc Němců/Rakušanů a německy mluvících než později.
Předpokládejme, že by prohra Rakousko-Uherska neznamenala jeho neodvratný rozpad a že by záviselo jen na referendu nebo referendech. Československo sice vzniklo ještě před rozpadem Rakousko-Uherska a před koncem první světové. Ale právě to mělo vliv na osud Rakousko-Uherska a nebylo to na základě referenda, ale projednání skupiny politiků s mezinárodní podporou nepřátelských velmocí Rakousko-Uherska.

V anketě je víc možností, proto, že by šlo o referendum s více možnostmi.

Nejlepší odpověď
da ny

Jiné / Jiná alternativa

To nevím a nebudu spekulovat. 😉
Pod domnělým jhem, nechce nikdo setrvávat. Zvlášť, když se to lidem „správně podá.“
Pro obyčejný a dělný lid je „fuk“, na kterém se dřou. Jestli na panském, na farním, pro fabrikanty, uhlobarony, na selském….
Je třeba si uvědomit, že za nitky se už tehdy, tahalo jinde..
Hlavním „úkolem“, prostřednictvím TGM bylo oslabení rakouské monarchie. Postupná likvidace
vlivu šlechty a nástup buržoazie – kapitalismu.
Vzpomínky, na Rakousko- Uhersko, měl každý jiné, stejně jako na socialismus.
Hodně záleží na tom z jakého úhlu pohledu se na to člověk dává a na jaké straně barikády stál. Jak se měla a dařilo se většině. Jaké dosáhli životní úrovně, zda a jaké byly jejich ambice, potřeby, touhy, jistoty.

Další odpovědi
elkon

Jiné / Jiná alternativa

Spekulace k ničemu, nemá smysl to řešit.

Filip84

Jiné / Jiná alternativa

Hodně naivní představa! 😅

Tady nešlo o žádnou „vůli skupiny politiků“. Skupina jakýchkoli lidí může mít vůli, může prakticky cokoli, ale je jí to houby prd platné. I dneska, ne tak v roce 1918.

Tady šlo o to, že to vyhovovalo vládě Jeho Veličenstva. Rozděl a panuj. Menší stát se lépe ovládá, představuje menší risiko pro britské (imperiální) zájmy. Vyhovovalo to Francouzům: Francouzi Němce neradi, ale jako, svým způsobem, právem, představovali pro ně historicky hrozbu. Království a země na Radě říšské zastoupené pro žabožrouty „být feliký Nemecko!“, navíc, co kdyby se spojilo Wilhelmovo Prusko a Habsburský Rakousko? Angláni a žabožrouti vyhráli válku, tak … 🤷‍♀️ Však RČS byla, de facto, francouzským protektorátem! 😅 Neměla mezinárodním právem zakotveny hranice, například, takže když v srpnu 1938 Oldřich Ferdinand, desátý kníže Kinský z Vchynic a Tetova, pohostil sira Waltera, prvního vikomta Runcimana z Doxfordu, na lovecké chatě Na Tokáni, hranice se změní, vybavené. 😅 A žádná „zrada“!, mohli jsme si za to sami. 🤦‍♀️

Opravdu ti v roce 1918 na to, co chce Jenda Tělísko z Horní Řiti kálel bílý tesák! 🤦‍♀️😅

df

Jiné / Jiná alternativa

Irelevantní dotaz. Proč to řešíš? Není to dětinské? Kolik ti je? 20?

zjentek

Jiné / Jiná alternativa

https://wikiso­fia.cz/wiki/Mot%C3%BD­l%C3%AD_efekt

Co by, kdyby… Spekulace 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Rokio

Pro vznik Československé republiky

Myslím si, že řada Čechů měla Slováky ráda, takže je velká šance, že by chtěli žít se Slovenskem jako jedna země, pokud by se konalo referendum.

Pepa25

Filip84: co to je za pindy? Po první světové válce se konalo v různých zemích docela dost referend (tehdy označované spíš jako plebiscit) – samozřejmě, některé se měly konat, ale politické zájmy vedly k tomu, že se neuskutečnily (např, na Těšísku). Samozřejmě je to alternativní historie, ale např. 19.10.1978 se konalo referendum o islandské samostatnosti https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/1918_Icelan­dic_sovereignty_re­ferendum

Filip84

Pepa: Jasně, co by ne: referendum se koná, pokud lze výsledek ovlivnit propagandou, nebo pokud je předem znám. 🤓

Pepa25

Filip: neustále mě nemile překvapuješ. „Kdyby mohly volby něco ovlivnit, dávno by je zakázali“ patří mezi průpovídky dezolátů ze čtvrté cenové … Vidím, že si stejný jako zjentek

zjentek

Souhlasím! Souzním s mamrdem. Bohužel 🤷‍♂️

😏