annas

Souhlasíte s definicí?

Jistě víte, co jsou reflexy podmíněné a nepodmíněné. Pro toho, kdo si není jistý, přidávám definici.

Nepodmíněný reflex je třeba, když dostanu facku, že ji hned vrátím. Podmíněný je zase to, že facku dostanu, ale napřed se rozmyslím, jestli mu ji vrátím, protože on může být silnější.

Myslel to I. P. Pavlov tak:

Nejlepší odpověď
Bumbes

Nepodmíněný reflex by mohl být, že se té facky dotyčný lekne a například ustoupí vzad. Podmíněný bude, když ty facky bude dostávat častěji, tak při nápřahu fackujícího se fackovaný začne krčit a krýt – nebo se případně začne bránit útokem ještě než tu facku dostane.

Další odpovědi
Bunnik

Souhlasím s Bumbes. Nepodmíněný reflex je to, co člověk má už když se narodí. Patří tam i ochranné reflexy, třeba kýchání, odtáhnutí končetiny od horkého povrchu… A podmíněný reflex je to, co získáme během života, třeba zmíněný Pavlov naučil psy, že slintají, když se rozsvítí světlo, protože jim kdoví jak dlouho dával jídlo poté, co rozsvítil světlo.

A myslím, že nepodmíněný reflex nepotřebuje zásahy z vyšších mozkových center (např. patelární reflex je pouze na úrovni míchy) a nepodmíněný reflex potřebuje spoje s mozkovou kůrou.
Doplňuji:
oprava – místo slova nepodmíněný na posledním řádku má být samozřejmě slovo podmíněný :) Jsem se nějak upsala.

pondělí

váš příklad je o etice a slušném vychování,i kultuře člověka,reflex je něco jiného