Avatar uživatele
tom004

Sněhová zábrana,nebo zásněžka?

Před chvílí tu byla otázka,proč toto zařízení není kolem silnic. >Jikra< použil slovo „zásněžka“.To slovo jsem předtím neslyšel.V novinách na Primě tento problém probírali,a opět bylo toto slovo použito.Kdo neviděl,dřevěné zábrany napouští silničáři látkou,která při spalování vydává silný zápach.Tím se má zabránit jejich odcizení.
Co ale nechápu je,kde se vzalo slovo „zásněžka“.
Sněhová zábrana – brání něčemu,někam se dostat.V tomto případě sněhu.
Zásněžka – chápu jako něco něčím zasypat.V tomto případě sněhem.
Ani Google kontrola pravopisu s tím slovem nesouhlasí a podtrhne ho.Přitom zní česky.Ví někdo z čeho a jak to slovo vzniklo? 🙂
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi.Nedalo mi to,a protože můj bratr u silnic dělal 40let,navštívili jsme dnes jeho bývalé spolupracovníky.Ani jeden nevěděl o čem je řeč.Ale,pamatuji si,že přeřeknutím paní Dulinové vzniklo pojmenování „sněhánky“,tak beru i zásněžky. 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, kenyrts, annas, vagra, Andělé, hanny 2, anonym, Pájo, Wang před 4501 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Jikra

No já nevím ale můj táta jim takhle říkal už před 50léty když je instaloval..

Zdroj: http://www.ko­vokrab.cz/zas­nezky/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Máte pravdu. Zásněžka = protisněhová zábrana.

Jde o nesprávně vytvořené slovo od zasněž-it příponou – ka. Tou se v češtině tvoří podstatná jména označující pojmenování výsledků děje – vyšívat – výšívka, značit – značka atd. To zásněžka určitě není..

Opravdu jde o slovo, které někdo vytvořil, ujalo se, protože je kratší.

Poznámka. Stejně slovo velín, které se hojně používá, je nesprávně utvořené od slovesa velet. Podstatná jména označující „příbytek“ a končící na -in se tvoří od podst. jmen, nikoliv sloves – kráva – kravín, vepř – vepřín.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

To nic,asi opět nově vzniklé slovo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Já osobně to znám pod názvem sněhová zábrana, ale zásněžka není zase tak daleko od věci. Umístěním zábrany se vlastně zvolí místo kam se bude sníh ukládat, tedy zasněžovat.
Zábrana funguje tak , že se na ní zpomalý rychlost větru která nese sníh a ten spadne v prostoru za zábranou – tedy ten prostor zasněží.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Jj, opět nějaké „novátorství“. Zásněžka nic není.
Doplňuji:
Zásněžku použije jen velice neobratný češtinář.

Upravil/a: Pájo

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pájo

Za chvíli z někoho vypadne u zpráv o počasí „že na horách v noci hrozí metelice“ a národ to pak začne používat…(?)
Jako ledovku… podle mne, podobná slova vznikají přeřeknutím nebo nekvalitním překladem např. z angličtiny.
Krajové speciality a nářečí nebo rodinné novotvary do TV prostě nepatří.
Ach ta sdělovací média! ;)

před 4501 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

Jo média,ta nám skutečně dávají dost látky,minimálně k zamyšlení. 🙂

před 4501 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek