tom004

Sněhová zábrana,nebo zásněžka?

Před chvílí tu byla otázka,proč toto zařízení není kolem silnic. >Jikra< použil slovo „zásněžka“.To slovo jsem předtím neslyšel.V novinách na Primě tento problém probírali,a opět bylo toto slovo použito.Kdo neviděl,dřevěné zábrany napouští silničáři látkou,která při spalování vydává silný zápach.Tím se má zabránit jejich odcizení.
Co ale nechápu je,kde se vzalo slovo „zásněžka“.
Sněhová zábrana – brání něčemu,někam se dostat.V tomto případě sněhu.
Zásněžka – chápu jako něco něčím zasypat.V tomto případě sněhem.
Ani Google kontrola pravopisu s tím slovem nesouhlasí a podtrhne ho.Přitom zní česky.Ví někdo z čeho a jak to slovo vzniklo? 🙂
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi.Nedalo mi to,a protože můj bratr u silnic dělal 40let,navštívili jsme dnes jeho bývalé spolupracovníky.Ani jeden nevěděl o čem je řeč.Ale,pamatuji si,že přeřeknutím paní Dulinové vzniklo pojmenování „sněhánky“,tak beru i zásněžky. 🙂

Nejlepší odpověď
Jikra

No já nevím ale můj táta jim takhle říkal už před 50léty když je instaloval..

Zdroj: http://www.ko­vokrab.cz/zas­nezky/

Další odpovědi
annas

Máte pravdu. Zásněžka = protisněhová zábrana.

Jde o nesprávně vytvořené slovo od zasněž-it příponou – ka. Tou se v češtině tvoří podstatná jména označující pojmenování výsledků děje – vyšívat – výšívka, značit – značka atd. To zásněžka určitě není..

Opravdu jde o slovo, které někdo vytvořil, ujalo se, protože je kratší.

Poznámka. Stejně slovo velín, které se hojně používá, je nesprávně utvořené od slovesa velet. Podstatná jména označující „příbytek“ a končící na -in se tvoří od podst. jmen, nikoliv sloves – kráva – kravín, vepř – vepřín.

Drap

To nic,asi opět nově vzniklé slovo

mosoj

Já osobně to znám pod názvem sněhová zábrana, ale zásněžka není zase tak daleko od věci. Umístěním zábrany se vlastně zvolí místo kam se bude sníh ukládat, tedy zasněžovat.
Zábrana funguje tak , že se na ní zpomalý rychlost větru která nese sníh a ten spadne v prostoru za zábranou – tedy ten prostor zasněží.

Pájo

Jj, opět nějaké „novátorství“. Zásněžka nic není.
Doplňuji:
Zásněžku použije jen velice neobratný češtinář.

Pájo

Za chvíli z někoho vypadne u zpráv o počasí „že na horách v noci hrozí metelice“ a národ to pak začne používat…(?)
Jako ledovku… podle mne, podobná slova vznikají přeřeknutím nebo nekvalitním překladem např. z angličtiny.
Krajové speciality a nářečí nebo rodinné novotvary do TV prostě nepatří.
Ach ta sdělovací média! ;)

tom004

Jo média,ta nám skutečně dávají dost látky,minimálně k zamyšlení. 🙂