Kelt

Slyšel jsem vyprávět událost, kterou nemohu ověřit. Myslíte, že je pravdivá?

Jeden člověk povídal, že jeho babička mu vyprávěla, že v době Protektorátu chodili na Gestapo udávat především Češi. Dá se tomu věřit?
Slyšeli jste něco podobného, nebo je to vyjímka? Děkuji.

Nejlepší odpověď
dubraro

Kdo jiný by chodil, když většina obyvatel byli Češi? To není o víře, to je statistika.

Další odpovědi
anonym

Ano, chodili udávat.Byli přesně stejní jako Klaus a jim podobní, kteří kvůli tomu, aby mohli vystudovat, tak se dávali ke KSČ.A po revoluci na komunisty nejvíc nadávali jak se měli špatně.
Proč si myslíš, že v r.1989 měli komunisti 1300000 členů?To nebyli přesvědčení komunisté, to byli vyčuránci, kteří využívali výhod socialismu a po revoluci na komunisty nejvíc nadávali.
A takhle se chovali i Češi když byla válka.

orwell

Není to výjimka, takové věci se skutečně děly. Bohužel se v důsledku takového udání konala poprava i jednoho z mých strýců. Bylo štěstí, že zůstalo jen u něho. Takže ač nerad, musím to potvrdit.

Drap

Kdo chodil udávat především, se asi zjistit už nedá, ale takových Čechů bylo hodně

ivzez

V protentokrátu přece žili převážně Češi,
kdo jiný by tam tedy chodil?

Nuk nuk

Na území Protektorátu Čechy a Morava, to byly z velké části Češi, nevím jestli jich byla většina, ale bylo jich hodně. Bohužel je to tak. Samozřejmě mezi udavači byli i sudetští Němci, kteří navíc bývali v Gestapu aktivní. Ale Český národ má žel dost takovou trochu podlézavou a prospěchářskou povahu. Přesto že drtivá většina Čechů německé fašisty z duše nenáviděla, bylo dost takových, kteří donášeli, protože věřili, že je to nejakým způsobem ochrání nebo jim to dokonce přinese nějaké výhody.
V tomhle musím souhlasit s lahnym, protože totéž se skutečně dělo i za komunismu. V seznamu StB je kdejaká stará Blažková, která to dělala z čistě prospěchářských důvodů.

lota

Ano, slyšela jsem to také. A věřím tomu. Lidi se chovají (za války chovali) hůř než zvířata, na obou stranách.

anonym

Ano, je to pravda. Dělali to kvůli tomu, aby si udělali u Němců dobré jméno, tedy kvůli strachu. To jsou holt Češi, no. Přeci jen, radši ostatní, než já.

Cenobita

Nejlépe právě vystihuje tuto činnost slovo: kolaborace = ko + laborace (spolu + práce)

Kryšpín

Rodinná kronika uvádí pra pra děda udán sousedem čecháčkem, že byl napojen na protifašistickou skupinu, zavřen a popraven, dále v roce 1950 pra babička odmítla vstoupit do JZD, následky domovní prohlídky z důvodů, že údajně přechovává diverzanty udával soused čecháček, po roce 1968 další předek si v hospůdce zanadával na Brežněva v hospodě tři štamgasti čecháčkové a šenkýř, tři čecháčkové svědčili u soudu že byl Brežněv obviněným nazván prasečí hlavou, pouze šenkýř StB vypověděl, jsem nahluchlej a hrálo rádio nic jsem neslyšel, předek dostal dva roky na Borech. Takže někteří čecháčkové jsou elita a někdy jelita.

Šidlo

vraj na Slovensku fungovalo to isté

zdroj: viacerí pamätníci, čo ešte žijú a povedali to verejne

Nuk nuk

Lahny: V tomto případě máte naprostou pravdu. Jen mám dojem, že konkrétně s V. Klausem jste se příleš netrefil. Nejsme jeho fanynka, ten člověk nadělal spoustu kopanců, zvlášť ke konci, ale překvapivě zrovna on u KSČ naopak moc oblíbený nebyl a nejspíš nepatřil mezi spolupracovníky a udavače, vzhledem k tomu, že patřil spíš mezi lovnou zvěř.
To samozřejmě nemění nic na tom, že jinak je těch chameleonů v dnešní vládě víc než dost.

bolak

lahny: no, na druhou stranu, kdyby v komunistický straně byli úplně všichni, tak by vlastně žádná komunistická strana nebyla

anonym

Máš pravdu, ale proč největší vyčuránci, kteří těžili z toho, že v ní jsou, tak na ni nyní nejvíce nadávají, co všechno nemohli a přitom když v ní byli tak měli samé výhody.

anonym

lahny, tomu se říká přizpůsobování, jelikož člověk je tvor přizpůsobivý.

anonym

Ne, tomu se říká vychcanost ( slušněji …převlékání kabatů nebo také KAM VÍTR TAM PLÁŠT).

anonym

Chtěli se mít dobře, proto se přizpůsobili, vadí ti to?

Nuk nuk

Je docela rozdíl mezi přizpůsobením se a zrádcovstvím kvůli porspěchu.

anonym

Koho zradili?
To je to stejné, jako bys řekla, že je rozdíl mezi stydlivostí a strachem, přitom jsou to úplně stejné pocity.