Šlo by teoreticky postavit a používat lanovou dráhu na Mount Everest ve stylu podle obrázku v otázce?

Obr.: https://pixaba­y.com/cs/cable-car-gondola-moorten-356461/

Pár poznámek, které můžete prosím případně také okomentovat.

  1. Větší krytá „kabina“. Nejsem si jistý tím jak to tam mají se zásobou kyslíku. Zdali je tam třeba dostatek např. pro dvě osoby či pokud by byla plně obsazená by se muselo od určité výšky/signalizace vevnitř používat kyslíkové masky?
  2. Na Everestu by se musela asi vybudovat nějaká menší základna odkud by jela další „kabina“ pak zpět dolů? Pak asi nějaký ten velký generátor, který to vše uvádí v pohyb a samozřejmě nějaké to měnší místo pro odpočinek turistům.

Snad i nějaká ta menší kantýna a automat třeba na kafe?

  1. Byl by z toho dobrý kšeft pro provozovatele? Cena za svezení by mohla být pěkně drsná a taky i čekací listina?
  2. Je na vrcholu vůbec nějaký kloudný volný prostor či je to spíš jen ostrý vrchol ze všech stran?

Teoreticky by se dal objekt i napevno přidělat do skály, že by přesahoval ven?

Odpovědi
mosoj

Šlo. Kabina by musela být přetlaková a z kabiny by nikdo nahoře nesměl vylézt.
Projekt si snad už zvládneš udělat sám.