bolak

Sklenice v mrazáku – II. část

Otázka se týká otázky, kterou sem vlkádal před 13 dny (v mém profilu ji najdete asi na stránce 245..)

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-dam-do-mrazaku-zavarovaci-sklenici-naplnenou-vodou-ale-bez-vicka-s-volnym-vrskem-praskne-nebo-nepraskne#dis­cussion

A teď k jádru dobrmana, mosoji, já tě nechci nějak stresovat, ale já sem ten pokus skutečně zrealizoval, a ta sklenice mi nepraskla :)) takže jak to vysvětlíš?

Nejlepší odpověď
badisko

no jasne ze nepraskne …led se sice rozpina.. ale ma kam …jine by to bylo kdyby byla plna a zavrena..to da prece rozum ze pak praskne…otevre­na tezko…

Další odpovědi
cochee

Zbytečná polemika. Faktem je, že led opravdu má negativní tepelnou roztažnost, α = –0,00005 na Kelvin, určitě je platný (závislost je lineární) v teplotním intervalu (-30,0) °C. Je zajímavé, že se o tom na českém webu vůbec nikde nepíše, všude se protřásá anomálie vody kapalné nad 0°C, ale ta křivka pokračuje ve stejném duchu i v pevné fázi vody. Důležité v tomto pokusu je, co je „silnější“ – roztažnost ledu, nebo soudržnost skla? Nedají se vyrobit skleněné předměty se stejným vnitřním pnutím. To je ovlivněno celým procesem výroby a zvláště pak fází poslední, vychladnutí. Takže si nachystejte těch nádob 10 kusů a uvidíte, že vždy praskne několik a několik vydrží. Stalo se mi něco podobného, balík 2l láhví Kofoly v nevytápěné garáži o minulé zimě. Během dvou dnů se ochladilo z plusu na –16°C. Tři flašky praskly a kofolovou tříšť jsem měl až na střeše auta. Tři vydržely. A to byl pouhý sprostý polyethylen. S těmi druhými třemi se daly zatloukat hřebíky.

mosoj

Proč to mám vysvětlovat já ? Tobě se dějou věci nepochopitelné. Jen ty jsi u toho byl. Mně se nic takového neděje, já takové problémy nemám. Ze sudů na zahradě před zimou vodu včas vyleji.
Doplňuji:
Možná že je čas koupit nový mrazák.

Mc Merkurion

do skleniček od majolky,teda od jogurtu,aby jsme si vyjasnili velikost dáváme do mrazáku běžně tekutinu (jedná se o ředěnou krev), a nepraskne,já osobně si to vysvětluji tím,že sklenice je silnější než síla roztahování tekutiny,ale je to možná taky menší roztažností „nečisté vody“
Doplňuji:
sklenice je skoro plná,a zavřená

redy

Píšeš 245?
A kde ji najdu? Tolik jich tam ani nemáš :))
hledám šťárám a stránka neexistuje 🙂

bolak

mosoj: no, já měl za to, že jak se bude hustota zmenšovat, tak voda bude vylejzat vrchem, ale tys mě přesvědčil, že se to nestane, že sklenice stopro praskne a někde jsem tu četl, že jsi fyzik, tak sem ti věřil, že to tak bude když to říkáč,,,no ale teď sem to otestoval a sklenice drží :)) tak žádám vysvětlení – z fyzikálního hlediska, jak je možný že nepraskla?

a je to sklenice normálně vod majolky..

mosoj

Nan blbosti nemám čas. Navíc se to tady už několikrát diskutovalao. Něco tady je jněco zdejší dobráci smazali.

  1. Jaká byla dosažená teplota v lednici ?
  2. Vody znečištěné mrznou jinak, hodně znečištěné vytváří tříšť a nemusí trhat.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/teplotni-roztaznost-vody-odpovida-8-ml-na-litr-z-poctecni-teploty-60-c

anonym

a mate ten mrazak zaplej v elektrine ? :)

  • iv-

bolak

no když je voda zamrzlá… :) tak co bys řekla?

mosoj

A jakou má led teplotu ?

bolak

nemám možnost jak to změřit, ale bylo to v mrazáku 3 dny, je to jak kámen

anonym

:) aha !! :))
a ja mam taky asi neco " s elektrikou " … , protoze bezne pisu jen do diskuze …
:) uz jdu radsi chrrrrr ! :)