Avatar uživatele
bolak

Sklenice v mrazáku – II. část

Otázka se týká otázky, kterou sem vlkádal před 13 dny (v mém profilu ji najdete asi na stránce 245..)

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-dam-do-mrazaku-zavarovaci-sklenici-naplnenou-vodou-ale-bez-vicka-s-volnym-vrskem-praskne-nebo-nepraskne#dis­cussion

A teď k jádru dobrmana, mosoji, já tě nechci nějak stresovat, ale já sem ten pokus skutečně zrealizoval, a ta sklenice mi nepraskla :)) takže jak to vysvětlíš?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4125 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
badisko

no jasne ze nepraskne …led se sice rozpina.. ale ma kam …jine by to bylo kdyby byla plna a zavrena..to da prece rozum ze pak praskne…otevre­na tezko…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Zbytečná polemika. Faktem je, že led opravdu má negativní tepelnou roztažnost, α = –0,00005 na Kelvin, určitě je platný (závislost je lineární) v teplotním intervalu (-30,0) °C. Je zajímavé, že se o tom na českém webu vůbec nikde nepíše, všude se protřásá anomálie vody kapalné nad 0°C, ale ta křivka pokračuje ve stejném duchu i v pevné fázi vody. Důležité v tomto pokusu je, co je „silnější“ – roztažnost ledu, nebo soudržnost skla? Nedají se vyrobit skleněné předměty se stejným vnitřním pnutím. To je ovlivněno celým procesem výroby a zvláště pak fází poslední, vychladnutí. Takže si nachystejte těch nádob 10 kusů a uvidíte, že vždy praskne několik a několik vydrží. Stalo se mi něco podobného, balík 2l láhví Kofoly v nevytápěné garáži o minulé zimě. Během dvou dnů se ochladilo z plusu na –16°C. Tři flašky praskly a kofolovou tříšť jsem měl až na střeše auta. Tři vydržely. A to byl pouhý sprostý polyethylen. S těmi druhými třemi se daly zatloukat hřebíky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Proč to mám vysvětlovat já ? Tobě se dějou věci nepochopitelné. Jen ty jsi u toho byl. Mně se nic takového neděje, já takové problémy nemám. Ze sudů na zahradě před zimou vodu včas vyleji.
Doplňuji:
Možná že je čas koupit nový mrazák.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

do skleniček od majolky,teda od jogurtu,aby jsme si vyjasnili velikost dáváme do mrazáku běžně tekutinu (jedná se o ředěnou krev), a nepraskne,já osobně si to vysvětluji tím,že sklenice je silnější než síla roztahování tekutiny,ale je to možná taky menší roztažností „nečisté vody“
Doplňuji:
sklenice je skoro plná,a zavřená

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
redy

Píšeš 245?
A kde ji najdu? Tolik jich tam ani nemáš :))
hledám šťárám a stránka neexistuje 🙂

před 4125 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

mosoj: no, já měl za to, že jak se bude hustota zmenšovat, tak voda bude vylejzat vrchem, ale tys mě přesvědčil, že se to nestane, že sklenice stopro praskne a někde jsem tu četl, že jsi fyzik, tak sem ti věřil, že to tak bude když to říkáč,,,no ale teď sem to otestoval a sklenice drží :)) tak žádám vysvětlení – z fyzikálního hlediska, jak je možný že nepraskla?

a je to sklenice normálně vod majolky..

před 4125 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Nan blbosti nemám čas. Navíc se to tady už několikrát diskutovalao. Něco tady je jněco zdejší dobráci smazali.

  1. Jaká byla dosažená teplota v lednici ?
  2. Vody znečištěné mrznou jinak, hodně znečištěné vytváří tříšť a nemusí trhat.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/teplotni-roztaznost-vody-odpovida-8-ml-na-litr-z-poctecni-teploty-60-c

před 4125 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

a mate ten mrazak zaplej v elektrine ? :)

  • iv-

před 4125 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

no když je voda zamrzlá… :) tak co bys řekla?

před 4125 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

A jakou má led teplotu ?

před 4124 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

nemám možnost jak to změřit, ale bylo to v mrazáku 3 dny, je to jak kámen

před 4124 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:) aha !! :))
a ja mam taky asi neco " s elektrikou " … , protoze bezne pisu jen do diskuze …
:) uz jdu radsi chrrrrr ! :)

před 4125 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek