Pindasek

Je scientologie skutečně sekta?

Ahoj,
je scientologie skutečně sekta?
Co jsem tak četl, tak mám pocit, že o sektu skutečně jde, ale je to pravda?

Původní neotázka
scientologie=sekta?

Nejlepší odpověď
annas

Není to tak jednoznačné, jak se dovíte z odkazu. Oficiálně jde o církev.

"Americký spisovatel science fiction Laffayette Ron Hubbard, který maluje vizi světa bez šílenství, kriminality a válek, je zakladatelem dianetiky a scientologie.

V roce 1954 založil scientologickou církev, její členové věří v kosmické bytosti sídlící v každém člověku; schopnosti těchto kosmických bytostí však postupně slábnou, a tím způsobují problémy lidí, v nichž sídlí. Církev prostřednictvím placených kursů a procedur nabízí, že lidi těchto problémů zbaví. Velké popularitě se scientologové těší v USA, mezi tamními členy církve jsou i hollywoodské hvězdy jako Tom Cruise, Nicole Kidmanová nebo John Travolta

Scientologii někteří považují za náboženství, disponující metodami, které pomáhají nalézt odpovědi na otázky pozemského bytí, vlastní pravdu o životě i o nich samotných.

V Americe ji považují za náboženství, jinde pouze za sektu. I v e Francii se používá pojem scientologická církev.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ar­chiv/1417256-scientologickou-cirkev-zalozil-spisovatel-science-fiction-hubbard

Málo známá fakta o scientologické církvi najdete v odkazu
I V ČR je scientologická církev., existuje i mezinárodní Asociace atd.

Mhttp://www.r-factor.cz/sci­entologicka_cir­kev.htm

Anglický zdroj uvádí, že scientologie není sekta, je to náboženství v nejširším slova smyslu.

Písmo scientologie je plně kodifikované, , je široce zveřejňované a dostupné pro každého. Navíc kostely a mise jsou vždy otevřeny pro veřejnost.
http://www.sci­entology.org/faq/sci­entology-and-other-practices/is-scientology-a-cult.html

Další odpovědi
marci1

"Ano, scientologie je náboženská sekta založená na myšlenkách amerického spisovatele L. R. Hubbarda. Scientologové označují své hnutí za církev (mají vlastní nauku o nesmrtelné povaze ducha, víru ve vyšší moc a církevní ceremonie). Studiem scientologie má člověk získat vlastní nesmrtelnost a přetnout koloběh zrození a smrti. Tato filozofie dále tvrdí, že je možné lokalizovat aberované (neoptimalní) jednání člověka a s pomocí speciálních technik odstranit takovou aberaci, která komplikuje jinak skryté možnosti člověka (duše). Tyto techniky se označují jako dianetika. " 🙂
Zdroj: Wiki-Scientologie

anonym

http://kvalit­nirecenze.cz/sci­entologie-je-to-sekta-nebo-cirkev/

Scientologie není sekta, ale náboženství.

Na stránce Kvalitní recenze je článek Scientologie – je to sekta nebo církev?

Z článku vyplývá toto:

"Scientologie dokázala zaujmout lidi rozmanitých ras, národů, kultur, náboženství a postojů. Neexistuje sekta, která by dokázala něco podobného.

Sekty mají spíše omezený počet příznivců – řádově desítky až stovky. Žijí odloučeně a uzavřeně. Naproti tomu Scientologii dnes používají miliony lidí po celém světě. Scientologická centra nejsou ukrytá v nějakých odlehlých horách nebo opuštěných továrnách, ale nachází se v centrech důležitých měst světa jako je Washington, Londýn, Berlín, Řím, Madrid, Hamburk, Mnichov, Moskva, Brusel, Budapešť a další.

Existuje řada uznání Scientologie vládou – např. v USA jako náboženství a všeobecně prospěšná organizace, Švédsko nebo Jihoafrická republika jako církev, Portugalsko jako nezisková a náboženská organizace, a mnohé další. Německé soudy uznaly scientologii jako
bona fide náboženství ve více než 40 případech. Dne 12. prosince 2003 uznal správní odvolací soud v Bádensku-Württembersku Scientologickou církev ve Stuttgartu za náboženskou organizaci, spadající pod ochranu německé Ústavy.

Evropský soud pro lidská práva dospěl 5. dubna 2007 k jednomys­lnému zlomovému rozhodnutí ve prospěch scientologického náboženství, kterým potvrdil náboženskou svobodu scientologů a jejich náboženských společností ve všech 46 zemích, které podepsaly a ratifikovaly Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod (ECHR), přijatou Radou Evropy v roce 1950."

Odkaz na Wiki-Scientologie – jak napsala marci1, není možné ověřit. Nesměřuje na konkrétní stránku. https://www.go­ogle.cz/search?q=Wi­ki-Scientologie&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&e­i=RfBzV6T5L8Sk8wf8gr7QDg