standas

Ručení a zodpovědnost jednatele

dobrý den,

pokud je společnost ve ztrátě a exekutor vymáhá pohledávku, může požadovat majetek jednatele??

1. jednatel je zodpovědný za ztrátu
. jednatel NENÍ zodpovědný za ztrátu

Odpovědi
standa

Na první část otázky zda může exekutor*) požadovat majetek jednatele, zní odpověď NIKOLI, protože jednatel je odpovědný za škody společnosti (které vznikly v přímé souvislosti s neplněním jednatelových povinností vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře) výhradně vůči této společnosti, nikoli vůči exekutorovi*)

*) autor otázky má nesporně na mysli exekutora, který zastupuje vlastníka zmiňované pohledávky… (v jiném postavení by byl exekutor, který by zastupoval ´jednatelovu´ společnost – např. z popudu vlastníků této spoelčnosti – a ten by vymáhal výše zmiňovanou škodu, která společnosti vznikla jednatelovým protiprávním jednáním)

Na druhou část otázky, zda je jednatel zodpovědný/ne­zodpovědný za ztrátu společnosti, zní odpověď samozřejmě ANO-zodpovědný, vždyť je to statutární zástupce firmy, kdo už pak jiný ? 🙂

Další odpovědi k této otázce naleznete v níže uvedeném odkazu.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/spolecnik-poruseni-zakona-zmena-ruceni