Drakomor

Jaká hrozí rizika jednateli společnosti, může mu být odebrán majetek v případě finančních problémů firmy?

Nejsem společníkem firmy, ale pouze jednatelelem společnosti S.R.O. . V případě finančních potíží firmy(např. nesplacený úvěr, atd.), mohou být tyto pohledávky vymáhány z méhop soukromého majetku?
Doplňuji:
Jde mi hlavně např. o banku. Zda může vyhlásit exekuci přímo na moji osobu. Děkuji

Nejlepší odpověď
pondělí

majitelé společnosti odpovídají do maxima vkladu,
u vás je důležitá smlouva o zastupování firmy,při insolventnosti,se poté zjišťuje míra zavinění,a soud může prokázat vaší 100 % učast na zavinění,a to znamená náhrada financi,které vaší,chybnou prací firma stratila,a pak vymáhání dlihu,včetně stráty majetku.Prostě mzdu jste nebral za nic,

Další odpovědi
standa

Samotný fakt, že S.R.O. nesplatí úvěr, nemůže banku či exekutora opravňovat k ´sankcím´ vůči soukromému majetku jednatele.

Jednatelé sice nesou neomezenou odpovědnost s ohledem na výši škody, ale pouze pokud se prokazatelně bude jednat o škodu, která vznikla přímým porušením jejich povinností při výkonu funkce.

Je-li sporné, zda jednatel jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno o tom, že jednal s péčí řádného hospodáře, tento jednatel.
(§ 194/5 obchodního zákoníku)

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud dojde ke ´sporu´ o případnou míru odpovědnosti jednatele za vzniklé škody, musí se tento jednatel obhájit a předložit důkazy, že za případné nesplacení úvěru nenese osobní odpovědnost, protože důvodem nesplacení úvěru byla např. druhotná platební neschopnost obchodních partnerů…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t2h1d5.aspx#par194

Hudler

Podle mého názoru je s.r.o. zodpovědné samo za sebe, ale je možné, že můžou chtít nějakou spoluúčast ☹