Dotaz na trestni zodpovednost jednatele s.r.o.

Dobry den, mam otazku. Jako jednatel spolecnosti jsem podepsal smlouvu o uveru s bankou na castku 20 milionu korun na proinvestovani zameru. Bohuzel zamer se nepovedl a tak firmu musim poslat do insolvencniho rizeni a do konkurzu. Mam dotaz, jakou mam trestni zodpovednost? Muze na me banka dat trestni stihani, kdyz za ztroskotani planu nemohu? Nebo co vse muze pro me vzniknout za neprijemnosti s timto spojene? Dekuji za vecne odpovedi

Nejlepší odpověď
Fidel

Pochybuji, že máte podepsanou směnku… (viz předchozí příspěvek). Důležitý je záměr, jaký jste měl. Co se týče příp. podvodu, tak pokud jste neměl úmysl banku uvést v omyl či využít omylu (např. tím ,že jste již věděl, že projekt nemůže dopadnout, využil jste peněz jiným způsobem atp), nemělo by jít o podvod. Pokud jste dělal vše, jak jste měl, neměl byste mít problém. Samozřejmě je otázka, jak má banka zajištěnou tuto pohledávku /zástavní právo na nemovitosti?

Další odpovědi
atriplex

Takto obecně nelze odpovědět, ale asi takto. Pokud byly peníze použity na něco jiného, než na co je dala banka, je to trestný čin. Pokud jste do smlouvy o úvěru uvedl nepravdivé informace je to trestný čin. Pokud jste smlouvu uzavíral s tím, že se to nepovede, je to trestný čin. Pokud bude mít banka podezření, tak trestní oznámení může podat, v tom jí nikdo nezabrání. Bude pak na orgánech činných v trestním řízení, aby prokázali váš „úmysl“.

arygnoc

toho je, třeba Vás můžou žalovat za tr. čin podvodu (až 12 let vězení).
Ale to fakt záleží na podrobnostech, takhle všeobecně sa to nedá posoudit.
Buďte si jist, že banka po vás půjde, nerada své peníze odepisuje.

Jambalaya

Předpokládám, že vám banka peníze nepůjčila 20 mil jen tak a máte podepsanou směnku. Pokud ano, pak je jedno, co je s firmou, banka půjde samozřejmě po vás.

UnLife

spol. s ručením omezením je kapitálová společnost, která jediná ručí za svoje závazky a celým svým majetkem, takže 20M platit nemusíte. Otázka trestní odpovědnosti je zodpovězena výše