IK

Rozeznáte patkové od bezpatkového písma?

Známý trik grafických studií je zákazníkovi předložit jeden dobrý návrh mezi několika příšernými. Zákazník je pak přesvědčený že jeho výběr byl důležitý, jinak by to nedopadlo dobře. Je jasné že grafik dokáže víc dobrých návrhů ale zákazník by si nevybral, což jsem si potvrdila na vlastní kůži a zjistila že dokonce někdo s ambicí grafikovi radit nerozezná patkové od bezpatkového písma. Zajímalo by mne jak moc je tato neznalost všeobecná, protože se mi tomu nechce věřit.
Neberte to urážlivě zajímá mne zejména laický pohled.

Nejlepší odpověď
anonym

Rozeznám,jeden z předmětů na mojí škole bylo i písmo. :D

Další odpovědi
anonym

Obávám se, že většina lidí má v této oblasti značně nízké povědomí, tak se pokusím uvést alespoň svoji profesní zkušenost.
U všech větších akciových společností, kde jsem dělal, byla podmínka pro zakázky v rámci EU tzv. ISO 9001 (t.j. německý systém řízení jakosti).
Jeho součástí byla i striktní pravidla na každičký detail a firemní procesy. Mimo jiné právě jednotné bezpatkové písmo. Jako unifikovaný font se používal Arial (případně Arial CE a u stísněných textových polí Arial Narrow).
Jako nejznámější patkové je např. Times New Roman nebo i původní na psacích strojích a zastaralý textový editor T602.
Pro názornost, zdejší Odpovědi používají bezpatkové písmo.
P.S. S těmi studii máš pravdu a vyplatí se vyzbrojit se základními znalostmi než s nimi začne klient obchodně jednat a nenechat se lacině ošálit jejich grify a fígly.

Děda Louda

Atributem patkového písma je patka, zatímco bezpatkové písmo ji nemá.

geoorg

Dá se říct, že patky poznám…
Hlavně po shlédnutí následujícího videa:
http://www.vi­deacesky.cz/se­rialy-online-zdarma/off-book-1-pismo