mandiice

Jaký je rozdíl mezi úvěrem a půjčkou?

Otakzka je asi jasna.

Není to otázka, ta přece končí otazníkem.

Rozdíl mezi úvěrem a půjčkou

Nejlepší odpověď
annas

"Rozdíl mezi úvěrem a půjčkou

Základním rozdílem je, že pojem úvěr vymezuje obchodní zákoník – respektive smlouvu o úvěru, zatímco půjčku zákoník občanský – smlouvu o půjčce. Na oba druhy jsou tak kladeny odlišné nároky.

  1. Úvěr poskytuje subjekt, který k tomu má podnikatelské oprávnění, například banka. Ta s vámi sepíše smlouvu o úvěru, který na základě této smlouvy pak můžete podle podmínek čerpat. Tedy protistrana se zaváže že vám peníze v patřičné výši a podle předem sjednaných podmínek poskytne. Někdy se také ještě setkáváme s rozdělením na úvěr bankovní a úvěr nebankovní.
  2. Naproti tomu půjčku můžete dostat od kohokoliv a smlouva o půjčce většinou nabude v platnost teprve v momentě, kdy převezmete peníze. Od té chvíle vše se počítají úroky a další případné poplatky. Toto je podstatný rozdíl mezi oběma pojmy.

Dalším rozdílem je, že oproti úvěru může být půjčka zcela bezúročná. Tedy pokud vám někdo dá peníze a nebude za to nic chtít, nemůže se nikdy jednat o úvěr. Naopak úvěr musí vždy něco stát. Dále předmětem úvěru musí být vždy pouze peníze, naopak půjčit si můžete cokoliv, co dovoluje zákon – libovolný hmotný majetek."

Více podrobnotí v odkazu

http://ekonomi­kaonline.cz/303/roz­dil-mezi-uverem-a-pujckou/

Otázka v archivu byla vložena před 2423 dny – od r. 2014 platí jiný Občanský zákon.

Další odpovědi
quentos

Taková otázka už tu byla, používej archiv.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-uverem-a-pujckou

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.