Rokio

Je půjčka bez licence a lichva to samé? Jaký je váš názor na tuto problematiku?

Já v tom vidím velký rozdíl. Půjčka bez povolení patří do šedé ekonomiky a je za výhodný úrok, nebo může být úplně bez úroku (např. půjčka příbuznému). Naproti tomu lichva patří do černé ekonomiky a je za drastický úrok a věřitel obvykle používá zastrašovací metody pro vymáhání dlužné částky.

Jaký rozdíl v tom vidíte vy?

zdroj obrázku: pixabay.com – nattanan23

Nejlepší odpověď
Dochy

Ne. Lichva není o půjčkách bez licence, ale o půjčkách za velmi nevýhodných podmínek (zpravidla zneužití nouzové situace, či nezralosti dlužníka.

Vztah mezi licencí a lichvou je jen ten, že subjekty s licencí by měli být pod dohledem ČNB a lichva by u nich měla být vyloučena.

Další odpovědi
Malvína

Můj názor je, že pokud člověk nemusí z akutních důvodu, aby si nepůjčoval. Vrcholem nesmyslných půjček pro mne jsou půjčky na dovolenou, vánoční dárky. Toto fakt nikdy nepochopím. Nepůjčovat si vůbec a od lichvy tuplem.

dubraro

Lichva není určena tím, jakou má věřitel licenci, ale nápadně nevýhodnými podmínkami pro dlužníka. I licencovaní a oficiální poskytovatelé půjček se u nás chovají fakticky lichvářsky.

annas

Podívejte se do archivu na lichvu a názory na ni.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=lichva

" Od 1. března 2017 je poskytování nebankovních úvěrů bez licence ČNB, respektive bez podané žádosti o ni, nelegální. Předchozí závazky však nezanikají a musí být uhrazeny podle původně sjednaných smluvních podmínek.

Zdroj: https://finan­ce.idnes.cz/u­ver-finance-pujcka-licence-mikropujcka-spotrebitelsky-uver-ptz-/viteze.aspx?c=A180321­_120509_viteze_kho

Jenže vše se dá obejít.

„Je však horší, řada firem, které dříve poskytovaly půjčky lidem, nyní „maskuje“ svou činnost „podnikatelskými“ půjčkami. Klienti takových firem si musí zařídit živnostenský list a následný úvěr je zcela mimo režim spotřebitelského úvěru, nevztahuje se tedy na ně žádná ochrana. Že se tyto „podnikatelské“ půjčky rozšiřují, dokládá letošní nárůst počtu exekucí u právnických o­sob.“

Zdroj: https://ekono­mika.idnes.cz/puj­cky-uvery-lichvari-seda-z-a-dkh-/ekonomika.as­px?c=A171215_370729_e­konomika_rts

Jak je vidět z článku, udělují se půjčky za lichvářských podmínek. Takže zpravidla je půjčka bez licence lichvářstvím.

Takže nejlepší řešení je nepůjčovat, v přípoadě nutnosti zvážit od koho.

Hlada

Na půjčku (právně zápůjčku) není žádná licence potřeba. Tu potřebují jen ti, kteří mají půjčování peněz jako podnikatelskou činnost. Půjčování peněz nemá nic společného s šedou ekonomikou. Naopak, např. půjčky P2P (Zonky, Bankerat, Bondster) nabývají na popularitě.
Lichva je definována v NOS § 1796. Zjednodušeně je to soubor podmínek, které musí být splněny. Plnění v hrubém nepoměru, tíseň, nezkušenost a zneužití této situace k onomu nepoměrnému plnění. Ani lichva nemá nic společného s šedou ekonomikou.
Půjčka od někoho bez licence nemá nic společného s lichvou.
Otázka pro tebe:
Proč se na to jako ekonom profesionál ptáš? Vždyť to musíš mít v malíčku.

ivzez

Nejlepší žák v oblasti ekonomických věd
ve třídě se takto ptá?

Místo nesmyslných „předpokladů“ by sis
o problematice měl něco nastudovat.
Teprve potom se ptej nebo odpovídej!

Michálek1245

Půjčka bez licence nemusí být nutně nevýhodná. Samozřejmě je to ale rizikovější a není to tak regulované státem. Teda v minulosti nebylo, teď je situace přeci jenom lepší. Já osobně bych postupoval tak, že třeba na nižší částky bych si půjčil u nebankovní společnosti. Půjčka 100 000 Kč se mi líbí třeba u https://epujcka­.cz/pujcka-100-000-kc/ ale jak by šlo o hypotéku a překročilo by to půl milionu, tak jedině u banky.