Válek Petr

Jaký je rozdíl mezi úvěrem a hypotékou?

Podnikající občan (plátce DPH) si hodlá pořídit nemovitost do majetku firmy.

Nejlepší odpověď
Dochy

Hypotéka je typ úvěru zajištěný nemovitostí (zpravidla tou, pro kterou se úvěr čerpá) Jestli jsou tam nějaká specifika pro podnikatele oproti fyzické osobě netuším. Ale banka či bankovní poradce se kterým budete o hypotéce jednat by to vědět mohl 😉

Další odpovědi
dubraro

U nás prakticky žádné. To, čemu se u nás říká „hypotéka“ je jen specifický druh úvěru. Skutečná hypotéka je vázaná na nemovitost, nikoliv na osobu. Normálně můžete prodat dům a hypotéka zůstane na domě, bude ji splácet nový majitel. U nás zůstane hypoteční úvěr na osobě, která si „hypotéku“ vzala a ta ji musí splácet i když nemovitost již nemá.

Majkíííí

Hypoteční úvěr je jedním z typů úvěru. Zákon o dluhopisech je definuje v § 28 odst. 3 takto: „Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovité věci, když pohledávka z úvěru nepřevyšuje dvojnásobek zástavní hodnoty zastavené nemovité věci. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva.“

Ačkoliv se dnes termíny hypotéka a hypoteční úvěr zaměňují, při trvání na přesné terminologii je samotnou hypotékou ono zástavní právo váznoucí na nemovité věci. Tak je tomu už od dob starověkého Říma.

Zdroj: https://www.hy­poteka-chytre.cz/co-je-to-hypoteka/

karfigol

Rozdíl je jednoduchý, úvěr je půjčení peněz a hypotéka je půjčení peněz, které se vážou k nemovitosti. Více se můžete dozvědět třeba na http://www.ame­rickahypoteka­.org/

Jana5678

Nejsem žádný odborník, ale za úvěr nemusíte ručit nemovitostí a za hypotéku ano. Dalším rozdílem je, že za úvěr si můžete pořídit cokoli, ale za hypotéku jen nemovitost. Naštěstí je tu již delší dobu i finanční produkt americká hypotéka, kterou najdete například na stránkách https://finuan­ce.eu/ a tu můžete použít na cokoliv.