quentos

Rozdíl mezi prosekucí a persekucí

Obojí se týká pronásledování, to druhé je myslím v souvislosti s politikou; jak si to však zapamatovat a neplést?

Nejlepší odpověď
fortin

Latinská předpona PER pak obmněňuje význam základu slova ve smyslu:
pro-
skrz, skrze
nad-
velice
zcela
úplně

Vybrané příklady použití
per accidens – náhodou, náhodně, případně
per acclamationem – hlasováním rukou, aklamací – viz heslo aklamace
per analogiam – podobně, obdobně, tak nějak, analogicky
per annum – ročně, každý rok, za rok, o rok později
per anum – řitním otvorem, řití (lékařské vyšetření, podání léčivého přípravku)
per capita – na hlavu (v ekonomii vyjadřuje přepočet vztažený na jednoho obyvatele sledované územní jednotky)
per centum – ze sta, ze stovky – odvozený termín je pak procento
per definitionem – podle definice, dle výměru
per diem – každý den, každodenně, denně
per exemplum – například, kupříkladu
per extensum – obšírně, zeširoka, podrobně, důkladně, přes celou šířku listu, přes celou tiskovou stranu
per fas et nefas – právem i neprávem, všemi dostupnými prostředky
per hubam – ústy, ústně
per maiora – většinou, většinou všech hlasů (majoritní většina)
per nefas – neprávem
per occasionem – příležitostně (nepravidelně, někdy)
per os – ústy (např. při vyšetřování či pozření léčiva)
per parenthesim – mimochodem, bezdečně, jakoby
per partes – po částech, dílčími kroky
per pedes – pěšky, chůzí
per rectum – konečníkem (lékařské vyšetření, podání léčivého přípravku)
per tu – tykání
per ultimo – ke konci měsíce, vyjádření pro lhůtu splatnosti
per vaginam – pochvou (lékařské vyšetření, podání léčivého přípravku)

Latinská předpona PRO pak obměňuje význam základu slova ve smyslu:
před
napřed
přední
směr vpřed
směrem ve předu, vpředu, dopředu
dále také vyjadřuje souhlas nebo sympatie

Vybrané příklady použití
pro adultis – pro dospělé (na lékařských předpisech)
pro analysi – pro analýzu (na lékařských předpisech)
pro anaesthesia – pro anestezii (na lékařských předpisech)
pro anno – ročně, za rok, každoročně, každý rok
pro balneo – do lázně (na lékařských předpisech)
pro capillis – na vlasy (na lékařských předpisech)
pro centum – procenta, procentuálně, procento
pro die – denně, za den, každodenně (např. dávka léku na lékařských předpisech)
pro domo sua – ve vlastním zájmu
pro domo mea – pro vlastní potřebu, pro interní potřeby, důvěrně
pro dosi – pro jednu dávku, jednotlivě (na lékařských předpisech)
pro electrophoresi – k elektroforeze (na lékařských předpisech)
pro et contra – pro a proti
pro forma – čistě formálně, z formálních důvodů (často ve smyslu pouze na oko), pro jméno
pro foro či pro foro externo – pro veřejnost, pro nejširší veřejnost (fórum občanů)
pro foro interno – pro vnitřní potřebu, pro sebe
pro futuro – do budoucna, do budoucnosti, pro budoucnost
pro infantibus – pro děti (na lékařských předpisech)
pro infusione – pro infúzi (na lékařských předpisech)
pro injectione – injekcí, injekčně, injekčním způsobem (na lékařských předpisech)
pro iontophoresi – k iontoforeze (na lékařských předpisech)
pro medico – pro lékaře (na lékařských předpisech)
pro memoria – na památku, na věčnou paměť, pro připamatování někoho, pro něčí paměť
pro narcosi – k narkóze (na lékařských předpisech)
pro mortuo – za mrtvého (zde ve smyslu: prohlásit někoho za mrtvého)
pro nostro – pro vlastní účel, pro tento účel
pro oculis – na oči (na lékařských předpisech)
pro quartale – čvrtletně, kvartálně
pro quota – poměrným dílem, poměrným kvocientem
pro rata – poměrně, určitým podílem, vhodným dílem, poměrnou částí
pro recto – do konečníku, rektálně (na lékařských předpisech)
pro semestre – pololetně, za půl roku, v pololetí
pro tempore – toho času, pro dnešek, pro nynějšek, právě nyní (dnes)
pro usu – k užití (na lékařských předpisech)
pro usu interno – k vnitřní potřebě, pro vnitřní potřebu
pro urethra – do močové trubice, urinálně (na lékařských předpisech)
pro vagina – do pochvy, vaginálně (na lékařských předpisech)