sondasss

rozdíl mezi kaplí a kostelem

Chtěla bych vědět jaky rozdíl je mezi kaplí a kostelem.Děku­ji Soňa

Nejlepší odpověď
Retko

Ahoj

Kaple je „Kostel“ malých rozměrů, který slouží menšímu společenství anebo řeholní komunitě.

Tady mas dalsi typy kostelu, podle wikipedie

Další typy kostelů

Některé kostely bývají pojmenovány jiným názvem, který určitěji specifikuje, o jaký druh kostela se jedná:

  • Katedrála – Církevní pojem pro kostel, v němž stojí stolec biskupa, tj. katedra. Katedrála je hlavním kostelem diecéze. V architektuře se jako katedrála označuje takový typ kostela, kdy je presbytář obklopen věncem bočních kaplí – takový kostel nemusí být katedrálou podle církevní terminologie, avšak je typický zvláště pro gotický styl.
  • Bazilika – Církevní pojem pro kostel nadaný určitými privilegii Svatým stolcem – rozlišují se bazilika maior (jedná se o čtyři papežské baziliky v Římě) a bazilika minor. Architektonicky se jedná o typ kostela založený na římské bazilice.
  • Farní kostel – Hlavní kostel farnosti, obvyklé místo křtu či uzavření manželství.
  • Filiální kostel – Kostel, který není hlavním kostelem farnosti.
  • Klášterní kostel – Kostel, který náleží k určitému klášteru. Specifikem bývají chórové lavice určené k denní modlitbě řeholní komunity.
  • Kolegiátní kostel – Kostel, jenž je zároveň sídlem kolegiátní kapituly.
  • Špitální kostel – Kostel, který náleží k určitému špitálu či nemocnici.
  • Poutní kostel – Kostel spojený s určitým poutním místem, cíl pouti. Kostel se může chlubit např. cennou či zázračnou sochou či obrazem.
  • Hřbitovní kostel či hřbitovní kaple – Kostel určený převážně k pohřebním obřadům.
  • Rektorátní kostel – Kostel, který nenáleží pod správu žádné farnosti nebo kapituly, ani nepřísluší k žádnému řeholnímu domu. Spravuje jej kněz-rektor, jmenovaný biskupem. Zvláštním typem rektorátního kostela je seminární kostel, jehož rektorem je rektor semináře.[1]
  • Rotunda – Kostel kruhového půdorysu, u nás příznačný pro románský sloh.
  • Kaple – „Kostel“ malých rozměrů, který slouží menšímu společenství anebo řeholní komunitě.
  • Emporový kostel – kostel opatřený emporou (panskou tribunou) z níž majitel přihlížel bohoslužbám. Emporové kostely se stavěly od románského období. Románské emporové kostely měly též útočištnou a obrannou funkci.
  • Megakostel – moderní velkokapacitní protestantské kostely (pojmou více než 2 000 návštěvníků)

Kostely se liší i v závislosti na církvi, jíž náleží, a samozřejmě na kulturních zvyklostech (oblast a čas).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kos­tel

Další odpovědi
Luciiik

Mno wikipedie není vždy ten nejlepší zdroj, byť se přiznám, že ji taky využívám. 🙂 Ale je dobré informace překontrolovat jinde.
Kaple není totéž, co kostel, jen v menších rozměrech. Kaple může být malá sakrální stavba bez farních práv jako jsou křest či phřeb, na druhou stranu existují křestní kaple (baptisteria)či hřbitovní. Nebo to může být kaple v chrámu, což je místo pro boční oltáře. Anebo domácí kaple na hradech a zámcích, relikviářové kaple, atd. Prostě kaple je sakrální stavba s omezenějšími funkcemi než má kostel.
Poznatky jsem čerpala z Úvodu do architektury prof. Kroupy a ze Slovníku pojmů z dějin umění. V pátek z toho mám zkoušku. :) Jen se obávám, že moje odpověď přišla trochu pozdě, což?