havranipirko

Může mi někdo více laicky vysvětlit rozdíl mechanické a organické solidarity podle Durkheima?

Nejlepší odpověď
annas

Emil Durkheim se snažil vysvětlit sociální jevy bez pomocí psychologických nebo biologických činitelů.

Vytvořil teorii dělby práce.. Tu pokládá za základ struktury moderní společnosti. Výsledkem rostoucí dělby práce je přechod od mechanické k organické solidaritě.

Dělba práce se má uplatňovat nejen v ekonomice, ale také v oblasti politiky, správy, výkonu práva, ve vědě, či ve filozofii. Tak vzniká pořádek a smír ve společnosti. Nenormální ( anomická – nedojde k vytvoření norem, neexistuje morální regulace individuálního jednání), dělba práce je charakterizována přílišnou rozdrobeností a rozpadem morálních hodnot.

V primitivní společnosti byla dělba práce malá, ne-lil žádná.

V tradiční společnosti jsou individua podobná, vzájemně zaměnitlná, vlastní zájmy individuí nejsou v konfliktu se společenskými.

Moderní společnost je charakteristická pro rozvoj individuality, vlastních zájmů a náboženského individualismu.

Z toho vyplývá mechanická (konaná bez zvláštního rozmýšlení) solidarita v tradiční společnosti – potrestání – represívní právo,, náboženské zvyklosti, přijetí norem, kolektivní vědomí, jedinec je pohlcený společností, byrokracie. Třídní společnost – vládnoucí třída a ostatní lid.

Moderní společnost – organická (účelně uspořádaná,, vzájemně se doplňující), solidarita – právo restitutivní – uvedení (věci) v předešlý (původní) stav;, oslabování kolektivního vědomí, oslabení náboženského obsahu. Společnost průmyslová – industrializace, urbanizace

Podle učebnice Základy sociologie pro SŠ, kolektiv.
--