Katka16

rovinné zrdcadlo

Proč mi stačí k zobrazení předmětu v rovinném zrdcadle zrdcadlo, jehož velikost je polovina velikosti předmětu?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nesprávný předpoklad.
Pouze platí, že abyses mohla sama zkouknout v zrcadle od hlavy k patě, potřebuješ zrcadlo, jehož délka je alespoň polovinou tvé výšky. Ale třeba ve zpětném zrcátku auta uvidíš celý náklaďák, přestože zrcátko má rozměry tak asi 12×8cm.

Nakresli si zrcátko s pár příklady různě umístěných předmětů a jakým způsobem se kraje těch předmětů promítají do tvého oka…

Další odpovědi
anonym

Je to jednoduché…
Co potřebuješ k pozorování v zrcadle kromě zrcadla a očí? – světlo…
A jak putuje světlo od předmětu (tebe) k zrcadlu a do oka? – nakresli si to… 😉
Doplňuji:
Jo jo – a jak píše Dochy, když si nakreslíš více příkladů, pochopíš i ten jeho příklad s náklaďákem ve zpětném zrcátku auta…
😉

led

Stačí si pozrieť niečo o perspektíve. Videná veľkosť každého predmetu je priamo úmerná jeho vzdialenosti od oka. Pri použití zrkadla je to rovnaké (pokiaľ zrkadlo nie je vypuklé, alebo duté), uvažujme o rovinnom zrkadle, daná vzdialenosť = vzdialenosť zrkadla (nezáleží od jeho veľkosti zrkadla) od oka + vzdialenosť zrkadla od videného predmetu. Tento problém veľmi dobre poznajú fotografi používajúci zrkadlo, napríklad na autoportrét, či na „skryté“ fotografovanie)

cochee

Jen malinké podotknutí k Dochymu: zpětné zrcátko na autě někdy nebývá rovinné, ale mírně vypouklé/konvexní. A Katce16: to zrdcadlo bez D…