gepik

Rostou u vás kropáčky?

Chtěl jsem jít natrhat květy petrklíčů- prvosenka jarní-, ale na tradičních místech, kde vždy byly celé stráně žluté, jsem našel jen pár kvítků. Proč? Je to jen u nás a mám hledat jiné louky nebo je to všude? Třeba kyselé deště nebo něco.
Doplňuji:
Prvosenka jarní se tradičně používá v pro přípravu čajů, nálevů nebo v lidovém léčitelství. Látky v ní obsažené (glykosidy a saponiny) působí jako expektorans při onemocnění horních a dolních cest dýchacích. (Wiki) Jako malý žáček jsme je trhali do školy do sběru.

Nejlepší odpověď
anonym

V mém okolí rostou a právě kvetou, ale nenapadlo by mě je trhat.
Připadá mi, že jim to sluší víc v přírodě a navíc tuším, že jsou chráněné!
Měla jsem o ně trochu strach, několik jich vykvetlo a potom je zasypal sníh,
tak mám radost, že pod sněhem přežily!
Doplňuji:
Petrklíč chráněný je, dokonce přísně!
www.dumazahra­da.cz/zahrada…neboli-petrklic/

Další odpovědi
beer

Tady rostou většinou roztroušeně, najdou se ale i lokality s bohatým zastoupením druhu.
Všeobecně má prvosenka jarní ráda jen určité typy prostředí a pokud zde dojde k nějakým, často i malým změnám (půdní vlhkost, světelné podmínky, kyselost půdy, zvýšený obsah živin v půdě..), brzo poměrně rychle mizí. Rovněž dřívější hojný sběr (nejen květů, ale i podzemních částí) četnost druhu ovlivnil negativně.
V dnešní době je z důvodu ochrany povolen sběr částí roslin jen z prvosenek, pěstovaných na zahrádce:
http://sk2.go­o.cz/zdravi_na_dla­ni/lecive_ros­tliny/prvosen­ka.htm

anonym

Zde jsou informace o „léčivosti“, ale také o ochraně! Netrhat!
www.kvetenacr­.cz/detail.as­p?IDdetail=402