klumprt

Řidiči silničních vozidel, cestujete rádi vlakem?

Otázka hlavně pro silniční řidiče, ovšem vyjádřit se může kdokoliv.
Tentokrát mi nejde o ekologii nebo cestovní náklady. Jde mi spíše o osobní averze či sympatie k cestování vlakem (případně busem) v situaci kdy disponujete řidičským oprávněním, vozidlem i penězi na pohonné hmoty.

Auto řídím něco přes dvacet let. Ze začátku mě to ohromně bavilo, jenže se z toho stala trochu rutina a navíc za tu dobu silniční provoz narostl odhadem na 2–3 násobek. Jet někam dál je spíš trápení. Kamiony, pomaláči, pitomci.
A tak jsem znovuobjevil dráhu. Je to pravda spojeno s jistým nepohodlím v tom, že konkrétní cíl cesty zpravidla není na nádraží a je třeba řešit přesun, sem tam je nutno přestupovat a čekat, občas dojde ke zpoždění, některé vagóny a spolucestující nejsou zrovna aromaticky a hygienicky bez vad, cestování zabere delší dobu (ovšem někdy není rozdíl tak velký).
Ovšem na druhé straně, pokud se dokážete přenést přes všechny nedostatky, pak se jedná v porovnání s autem o pozoruhodně pohodlný způsob cestování. Sednete si a nemusíte dělat nic. Nemusíte sledovat provoz, předvídat, vztekat se v kolonách. Můžete si číst, spát, hrát karty se spolucestujícím, telefonovat, jíst, pít pivo, při troše odvahy konat i velkou potřebu. Takže když nemáte naspěch, nestěhujete klavír a železniční prostředí se vám nijak silně neekluje, tak taková cesta vlakem může být podle mého názoru příjemnější, nežli harcování se po českých silnicích.
Zvláštní výhoda dráhy spočívá v tom, že když někam jedete a poveselíte se s kamarády, které jste dlouho neviděli, tak můžete druhý den prakticky hned po probuzení se zbytkáčem jako trám, po vyprošťovacím pivku v nádražní restauraci, rovnou nastoupit cestu zpět.

Nejlepší odpověď
zjentek

Cesty vlakem jsou něco nádherného… ty scenérie z okna, ty krajinky okolo! To jsem z auťáku jakživ neviděl! Škoda, že skrze jízdu vozem se do vlaku VŮBEC nedostanu.

Další odpovědi
Kepler

Já už jsem sice auto prodal, protože pro důchodce je to snad nákladnější sranda, než mít milenku, ale jinak to mám podobně. Zpočátku mi to být bez auta přišlo prostě hrozné, ale brzy jsem se s tím smířil. Už nějakou dobu předtím mi cestování autem šlo na nervy. Hustota provozu a debilů na silnici mě definitivně připravila o radost z řízení. Teď mi už ztráta času nevadí, protože ho mám dost, nemusím nikam spěchat, na delší trasu je mi vlak milejší. Už nemusím třeštit zrak na silnici a když chci, tak se klidně můžu ožrat za jízdy. To pak ta krajina kolem je ještě krásnější 🙂

Arne1

Cestování například vlakem ni nevadí, i když je to dražší než autem (počítám-li pouze PHM a nepočítám-li důchodcovskou cenu). Ale vadí mi pak co dělat v cílovém místě. Být odkázaný na veřejnou dopravu abych se dostal pár kilometrů na nějakou zajímavost není podle mne to pravé.
Takže například výlet do Prahy není problém, MHD tam mám zdarma a jezdí to často a skoro všude.
Ale jet veřejnou dopravou například na nějakou památku je prakticky na celý den, vyplněný čekáním na další spoj.
Dost často jezdíme na výpravy ještě se známýma, někdy i stovky kilometrů. Vlakmo by to bylo mnohem komplikovanější a dražší. A na mnohá místa si dopravu jinak než autem prostě nedokážu představit.

Mp2

Vlakem nerad
Musíš se přizpůsobit odjezdu.. Vylukam atd..
Nedoveze te vždy kam potřebuješ..

Autem…
Ráno vstanu s jedu.
Nemusím se upravovat.
Denně 50km do práce.

Vlakem mě to stalo 3500 a sotva sem stihal přestup.
Cesta na nádro.. 25minut.. Cesta do přestupní stanice 30minut.. Přestup 3minuty… Cesta do cilove stanice 35min… Věčně poušteni rychlíku… Kvůli kterým jsem nestihal přestup a cesta se protáhla i o hodinu…
Někdy byly výluky na obou vlakach.. Cesta do práce skoro 3 hodiny!!!!!!!

Autíčko… Prostě sedneš a ono jede… Cesta do práce 35minut klidovym tempem.
Vzbudim se a nemusim si časovat kdy vyjit na vlak…

V mem případě se vlak nevyplatí…

Mc Merkurion

… jak už jsem jednou psal, vlakem jsem naposledy cestoval z vojny … a to se ještě ve vlacích kouřilo …

jáára

Vlak je v pohodě. Taky se mi stalo, že jsem jsem jel z HK do Štětí přes osm hodin. Přes pražskej hlavák, no alespoň byly nějaký dobrý fotky…
Vlakem jezdím rád, autem spíš jen pracovně.

Klaproth

Jo, byl jsem vlakem v GB a bylo to v pohodě.

klumprt

Mp2

Já dojíždím do práce taky autem. Jezdit hromadnou dopravou by bylo pro mě neuvěřitelně nevýhodné.

Co si tady pochvaluju, je spíš jednorázové cestování po ČR. Výlety, návštěvy příbuzných apod.