Drap

Původ slova družstvo ?

Všichni známe asi význam druřstvo zemědělské, družstvo stavební, ale i sportovní družstvo nebo vojenské družstvo. Z čeho ale toto slovo vzniklo ? Je to od družení ? A kde je původ ?

Nejlepší odpověď
annas

Jsem překvapená, že toto slovo je staré. Už ve stč se objevuje slovo družstvie,, odvozené od slova druh = společenství, přátelství.

Kdy vznikly další významy, se nedá přesně zjistit. Ale v 19. st. Kottův slovník uvádí stejné významy jako slovenský etymologický slovník. Jenže tehdy byla družstva jiná, např. dobytkářská a hospodářská.

  1. organizácia na spoločnú, obyč. ekonomickú činnosť: potravinárske, bytové družstvo -astaráv. kooperatív • hovor. zastar. konzum (nákupné a spotrebné družstvo)
  2. organizovaná skupina jednotlivcov, obyč. v športe • mužstvo: futbalové družstvo, mužstvo; reprezentačné mužstvo vyhralo • tým • kolektív

Etymologický slovník a staročeský

https://slovnik­.aktuality.sk/sy­nonyma/?q=kon­zum

Další odpovědi
hanulka11

já bych řekla, že se sdružilo víc lidí a utvořilo se společenství – družstvo

motlajs

DRUH – ten co drží při tobě, kamarád; skupin
DRUŽSTVO – ti, co drží při sobě
DRAH-ý/á/é – co je ti drahé toho se DRŽÍŠ
DRUZÍ – s kterýma jsi stejného druhu
DRUHÉ – to další stejného druhu
SOU-DRUH – „dublovaný/tu­plovaný kámoš“ 🙂

Doplňuji:
RUKA DRŽÍ – RUKOJEŤ (DRŽADLO) – DRUG – DRUH: držet
DRUG (anglicky DROGA – závislost – drží se tě, s drogou se člověk druží) – DROGA – DRÁHA – držíš se dráhy, když někam směřuješ (kariéra alias dráha, to co tě nese – druzí tě nesou)
DRUŽINA – skupina
RUKA → RUGA → DRUG-OI (rusky druhý) → KRUG (rusky) → KRUH

…atd. apod.