Dmitrij

Říká se v češtině „sborná“ jenom ruskému nároďáku?

Pokud ano, jen tomu hokejovému nebo i ostatním?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Já slovo znám ve spojení s ruským hokejovým týmem.

Ještě jsem našla, že je u nás fotbalový klub Sborná Bílovec, ale ojedinělé pojmenování.

Ani Google jinou informaci neobjevil.

Další odpovědi
standa

Jako pamětník téměř všech legendárních zápasů ČSSR – CCCP (pamatuji si to od mistrovství světa ve Švédsku v r. 1969 až po 80.léta) mohu potvrdit, že výraz „SBÓRNAJA KAMÁNDA“ byl prakticky znám jen ve spojení se sovětským hokejovým týmem.

quentos

výraz neobsahuje ani Slovník spis. jazyka českého, tudíž bude vymezen jen tím významem, který uvádíte.

atriplex

сборная (čti sbornaja) je běžné ruské slovo a znamená „tým“. V Rusku tak označují všechna sportovní družstva. V našich podmínkách je to označení pro ruskou sportovní reprezentaci, nejčastěji hokejovou.

anonym

Řekl bych, že rusky se tým řekne команда (komanda). A сборная команда je vybraný, sebraný tým. Tedy reprezentace.

Dmitrij

atriplex – я сам русский :) Proto si troufnu Vás poopravit – v Rusku tak označují jenom sportovní representace, kdežto všem sportovním družstvům říkají „команда“.