Původ pořekadla

Ahoj,prosím o informace ohledně pořekadla „smradu jako v Cařihradu“.

  1. Jak vlastně vzniklo ?
  2. Týká se období byzantského nebo osmanského ?

Předem díky.

Nejlepší odpověď
annas

Rčení vzniklo podle skutečnosti, protože Cařihrad je nejsmradlavějším městem světa. Cestovatelé do něj přijíždějící si již od nepaměti stěžují na velmi nepříjemný zápach, dostavující se ihned po překročení hranice města. Žádné snahy tento problém nevyřešily, nepomohlo ani marné turecké přejmenování města na Istanbul.
Našla jsem, že již v době, kdy se město nazývalo Konstantinopolis (období byzantské) návštěvníci trpěli strašným smradem. Ten přetrvával, i když osmanští Turci (2. pol. 15. st.) dobyli město a přejmenovali je na Stambul a učinili hlavním městem osmanské říše.
Podle Wikipedie a Necyklopedie.