Prosím pomozte jim: Co vše museli podstoupit aby mohli využívat v nedaleké minulosti pozemek od JZD nebo chovat zvířata?

Vyslechl jsem debatu asi 25tiletého středoškoláka o tom, jak se měli za minulého režimu lidé na venkově dobře. Podobné řeči se omezují na to, když dá selátku denně 3 kila žrádla, že to přibere víc, pak se to zabije a je jídlo pro všechny. Jsou zde 60tiletí kteří mohou něco vzpomenout? Nebo dnes se selátko koupí a žije se tam zle? Za jakých podmínek mohli využívat třeba pole?

Nejlepší odpověď
mosoj

Každý člen JZD měl nárok na tzv záhumenek, jistou výměru zemědělské půdy na které si mohl hospodařit pouze pro sebe.
Pravdou je, že těsně před zhroucením režimu
byly lidé pracující v JZD většinou spokojeni, ale v začátcích kolektivizace tomu z pochopitelných důvodů tak nebylo.
Existence JZD také udržovala společenský život na vesnici. Podívejte se jak to vypadá dnes. Prosím, mluvím o skutečných obyvatelích venkova ( pokud tam ještě nějací jsou) a ne o rádoby se předvádějících měšťácích.

Další odpovědi
Merlin

svůj příspěvek řadím do diskuse jelikož to zřejmě není přímo odpověď na tuto otázku.

Merlin

chci jen doplnit že toto neprovozujeme jako podnikání, nebereme dotace a začli jsme až po revoluci.

mosoj

Já to nemyslím ve zlém. Pouze konstantuji a sděluji svoje zkušenosti. Pocházím z venkova.

Jo a když čtu zpětně ty moje překlepy děsím se !!! Lepší to ale už nebude !! Snad prominete.

anonym

Děkuji za vaše zkušenosti. Tohle spousta mladých neví.

Merlin

Využívat za nějakých podmínek pole od JZD-to slyším prvně. Všichni víme jak a proč JZD vznikly. Nyní je to tak že majitelé pozemků-zemědělské půdy-pokud na ni sami nechtějí nebo nemohou hospodařit tak jej mohou „zapůjčit“ zem. družstvům která na nich hospodaří. Naše rodina to provozuje takto:vlastníme pozemky na několika různých místech. Některé dáváme k dispozici družstvu, to na nich hospodaří a některé využíváme sami. na těch které využíváme sami pěstujeme obilí, brambory atd. Kombajn máme vlastní ale když potřebujeme např sbalíkovat slámu tak nám přijede balíkovač s družstva…rozumíte-taková vzáj. výpomoc která je ale založena také na celkově dobrých vztazích. To zda se na venkově žije špatně nebo dobře jo opravdu hodně relativní. Venkov už dávno není o hlíně a hnoji na dvorku. My máme usedlost, chováme zvířata, hnůj máme taky. Okolo nás žijí v krásných nových domech lidé, kteří -když máme zabijačku- nám nabízejí peníze za to že se příjdou podívat. To že jsme částečně soběstační je ale vykoupeno tvrdou prací od rána do večera každý den, úplně každý. Ale kdybychom nechtěli tak to neděláme. Pozveme si cateringovou firmu a ta nám ho ugriluje a my bychom jen mohli popíjet pivečko a bavit se o akciích. Šedesát mi není, ale vím co to je motyka-s tou jsme začínali a bylo to těžké. Dneska máme několik traktorů a další mechanizaci není to o nic lehčí. Tak co myslíte-žije se nám dobře nebo zle?

mosoj

Merlin : Váš názor je jednostranný a je veden pouze z pohledu člověka, který vlastní
zemědělskou půdu ve větším rozsahu. Komunisti takovému člověku říkali kulak.
Takovýto zemědělci bývali i v minulosti soběstační i s tehdy dostupnou technikou a vedlo se jim i tehdy dobře. Z ideologické roviny byla kolektivizice zemědělství namířena hlavně proti nim a tito lidé z pochopitelných důvodů se nejvíce bránili a nikdy nemohli být spokojení.

Pak bylo na vesnici mnoho ( dá se říci většina) drobných rolníků, kteří měli pár ha polí a dřeli se na nich do nevidim do nevidim. Pro tyto rolníky bylo založení JZD
doslova osvobození i když se tomu z počátku
také bránili.

Jinak se divým, že nevíte co to byly tzv záhumenky !!!

Stav před těsně před rokem 1989 byl takový, že většina JZD hospodařila se ziskem a lidé ze zemědělských rodin většinou pracovali v JZD a když někdo chtěl ještě jezdil do továrny za prací avedlo se jim na tehdejší dobu dobře.
Většinou vládla spokojenost.

Kolektivizaci zemědělství k nám nakonec jezdily obdivovat io z některých západních zemí a nebylo to jenom do Slušovic.

Chyba byla pouze v tom že kolektivizace byla prováděna násílím a v duchu hesla tehdejší doby " Kdo není s námi je proti nám". I když toto heslo platí i dnes v politických stranách.