Rommart

Prosím o radu ohledně podepsané Výpovědi a následné PN u ČID 2.Stupně, poradíte?

Dobrý den poradí mi tady někdo? 30.9.2015 jsem obdržela Výpověď ze zaměstnání (tuto jsem podepsala), 1.10.2015 jsem bohužel nastoupila na PN. Jsem ČID2.stupně tudíž můj dotaz zní. Musím se hlásit na ÚP pokud jsem na ČID 2.stupně nebo až po ukončené PN? Moc díky za Váš čas i odpovědi.Výpověď byla dána po ukončení tříměsíční zkušební lhůtě k výše zmíněnému datu30.9.2015

Nejlepší odpověď
ivzez

Otázka bohužel není jednoznačně formulována,
můžeme se jenom dohadovat, k čemu vlastně došlo.

Na mne to působí dojmem, že zaměstnavatel na konci zkušební doby pracovní poměr zrušil, což je něco jiného než výpověď. Výpověď nebo zrušení pracovního poměru podepisuje ten, kdo výpověď dává (nebo pracovní poměr ruší).
Příjemce pouze potvrzuje převzetí.

O podpis by mohlo jít v případě dohody o rozvázání pracovního poměru, tu podepisují obě strany (samozřejmě jen v případě, že s ní souhlasí). Ani dohoda
není výpověď, jde o jiný způsob ukončení zaměstnání.

Ratava má pravdu ohledně registrace na ÚP,
registrace je možná až po skončení nemoci.

Bohužel se ale mýlí v dalších informacích:

Při nemoci v OL není prvních 14 dnů nemoci nárok na nic, teprve od 15. dne (údaj 21/22 dnů už neplatí) nemoci (bude-li nemoc tak dlouho trvat) začne OSSZ vyplácet nemocenské.

Podklady pro výplatu nemocenského budete předávat bývalému zaměstnavateli.

_________

Poznámka:

Označení ČID se už několik let nepoužívá. Nyní jde o ID II. stupně.

_______

Doplňuji (+ oprava nicku Ratavy):

Pokud opravdu šlo o výpověď, běží od 1. října výpovědní doba.
Zaměstnání by mělo skončit 30. listopadu.

K prodloužení výpovědní doby by došlo jenom v případě, že by
trazatelka do 30. listopadu nenastoupila (nemoc by trvala dál).

K prodloužení nedojde, pokud zaměstnanec zaměstnavateli sdělí, že
na prodloužení netrvá. Zákoník práce sice pro toto sdělení nevyžaduje písemnou formu, ale já bych ji doporučila (jinak by se těžko prokazovalo).

Viz zákoník práce, § 53, odst.2:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p53-2

Další odpovědi
JájsemRaibek

To že jste nastoupila na PN nic nemění. Nepíšete jaký druh výpovědi jste obdržela, ale počítám, že klasickou s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Ta počíná běžet od 1.10. a pracovní poměr končí 31.12.2015. Od 1.1.2016 se nahlásíte na ÚP. Pokud byste byla i v té době v PN, stejně se zaregistrujte, jediné co vám ÚP nevyplatí je podpora v nezaměstnanosti, jelikož pobíráte dávky v PN.
Po ukončení PN vám budou vyplácet podporu po podpůrčí dobu, splňujete-li další podmínky pro její vyplácení.

ratava

Trochu opravím odpověď od JájsemRaibeka:

Na UP se hlásí ten, kdo je práce schopný, což PN jaksi vylučuje. Pokud váš pracovní poměr je již nyní ukončen (dohoda k 30.9.?) a vy jste od 1.10. nemocná, náleží vám od 22. dne neshopnosti nemocenská (jako nezaměstnaná nemáte zaměstnavatele, který by platil prvních 21 dní…). Na UP se nahlásíte až po ukončení nemoci, potvrzení od lékaře odevzdejte na pobočku ČSSZ, stejně tak každý další měsíc potvrzení o trvání neschopnosti. Po uzdravení se můžete evidovat na UP. Po celou dobu nemocenské (tzn. až po uplynutí oněch 21 dnů, nejste-li zaměstnaná, platíte si 21 dnů sama, jste-li zaměstnaná, platí zaměstnavatel!!!) za vás stát platí zdrav.poj., v případě nejasnosti s pojišťovnou stačí odevzdat potvrzení o nemoci…

V případě, že vám od 1.10 započala běžet výpovědní lhůta a PN se vám prodlouží až za termín ukončení PP, pokud nepodepíšete dohodu o tom, že netrváte na prodloužení PP, „marodíte na zaměstnavatele“, výpovědní lhůta se prodlužuje a na UP se opět evidujete až po ukončení PN.

vysvětlení- přihlášením se na UP se automaticky registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání (jako zájemce o práci, který je schopen chodit na pohovory a pod.), což v případě pracovní neschopnosti jaksi nejde…

ratava

ivzez- děkuji za upozornění, koukám, že mi po dva roky tato zásadní „maličkost“ unikala… (14/15 dní X 21/22 dní)