georga

Prodej rodinného domu

Po smrti našeho otce v r. 1979 jsme prodali rodinný dům a matka ho následovně prodala Státnímu statku,který ho pronajal svým pracovníkům. V roce 1991 nám zemřela matka a v roce 2000 jsme zjistili na Katastrálním úřadě, že majiteli pozemků (vč.zahrady) jsou doposud naši rodiče.Prosíme tedy o radu, můžeme požadovat náhradu za užívání pozemku?

Nejlepší odpověď
standa

Moc nerozumím vašemu tvrzení:

  • v r. 1979 jsme prodali dům
  • matka ho NÁSLEDNĚ prodala

Ale asi to není podstatné, důležitá je kupní smlouva se Státním statkem, ze které by mělo jednoznačně vyplývat, jaký nemovitý majetek byl předmětem prodeje. Pokud je zde výslovně uvedeno, že převod se týkal jen domu a nikoli souvisejícího pozemku, tak to Katastrální úřad zapsal dobře a pozemek do vlastnictví Státního statku nepřešel.

Může však nastat i situace, že obsah Kupní smlouvy je v rozporu s obsahem zápisu v Katastru (tzv. NESOULAD V OBJEKTECH DISPOZICE) a pak by vaše ´nároky´ za užívání pozemku byly liché…tedy do té míry, že by Státní statek mohl podat návrh na přezkoumání podanného návrhu na povolení vkladu a nejspíš by uspěl.

Pokud tedy bude platit první případ, tak nepochybně máte (jako dědici) právo předložit Státnímu statku nájemní smlouvu na využívání pozemků.

Pokud byste se (čistě teoreticky) chtěli zabývat případnou náhradou do minulosti za tzv. bezdůvodné obohacení (viz ustanovení §§ 451–459 Občanský zákoník), tak odkazuji na konzultaci s advokátní kanceláří…, je to docela složitější.