Avatar uživatele
Lendulka

Jak řešit rozdělení rodinného domu po 10ti letech od rozvodu?

Jaké možnosti finančního vypořádání mám po více než 10ti letech od rozvodu? V domě žije můj syn s přítelkyní. Já ani bývalý manžel v domě nežijeme. Na katastru je uvedeno SJM, mě a mého bývalého manžela. Jaké možnosti mám, abych přinutila manžela k finančnímu vypořádání za 1/2 rodinného domu? Děkuji moc za rady!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? suaeda, anonym před 4644 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Terry, tvůj návrh vypadá zázračně jednoduše, ještě tak kdyby byl proveditelný.

  1. Převést mohu to, co vlastním. Takže matka může převést svou polovinu na syna, aby sama neměla nic?
  2. S 1/2 exmanžela nelze disponovat bez jeho souhlasu.
  3. Promlčecí lhůta SJM je 3 roky (pokud ji protistrana uplatní jako námitku)
  4. Po uplynutí promlčecí lhůty se z bezpodílového vlastnictví stává prosté společné vlastnictví (jako mezi jakýmikoliv cizími lidmi), kde nastupuje tzv. právo výdržby, např. u nábytku si jej ponechává ten, který jej v této době používá (týká se movitého majetku).

Rodinný dům je nemovitost, takže se nemúže rozpůlit jako bytové vybavení.
Zbývá jediný postup, vyzvat ex prostřednictvím advokáta k řešení pozůstatku majetkových vztahů po rozvodu. Podle jeho ochoty pak volit příslušné kroky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
terry

A ten váš syn je také synem bývalého manžela?
Proč nepřepíšete dům na syna?Pak vám odpadne fin.vypořádávání.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

dohoda, soud, prodej domu synovi, který vás oba vyplatí stejnou částkou (nelze kompenzovat „dědičstvím“!)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek