dust8

Proč velmi časté jezení masa způsobovalo králům dnu?

Nejlepší odpověď
annas

Dna nemoc králů …

„Dna patří mezi nejstarší popisovaná onemocnění, známá již ve starověku. Je známa též jako ,,nemoc králů“, jelikož je spojována s nadměrnou konzumací masa a alkoholu, jež si v dřívějších dobách mohla dovolit pouze majetnější část obyvatel. Přesná příčina onemocnění však byla objevena mnohem později (v 19. století).

Onemocnění je spojeno s vyšší hladinou kyseliny močové a jejich solí, které vznikají při metabolismu purinů. Nemocní trpící dnou neprodukují v dostatečném množství trávicí enzym urikázu, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních (obvykle kloubech), kde nakonec krystalizuje a škodí.

na je onemocnění, které v určitém období nebolí, ale je však důležité ji léčit. Neléčená a špatně kompenzovaná dna může vést k úplné degeneraci kloubu a ztrátě jeho funkce; vzniku ledvinových kamenů a ledvinné kolice; k jiným metabolickým poruchám (cukrovce, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu); zhoršení mortality (úmrtnosti) u pacientů se srdečními poruchami … "

https://www.le­karnickekapky­.cz/leky/sprav­ne-po-uzivani-leku/dna.html

Další odpovědi
Dochy

Nezpůsobovalo dnu, dna je problém s metabolismem kyseliny močové. Jen zvyšovalo pravděpodobnost dnového záchvatu, protože právě maso je zdrojem (jedním z nejvýznamnějších) pro tvorbu kyseliny močové. Nadměrná tvorba při neschopnosti se s kys. vypořádat znamená vysokou hladinu kys. v organismu, vysoká hladina znamená nadměrnou tvorbu krystalů, krystaly v kloubech způsobují jejich záněty, záněty kloubů způsobují šílené bolesti a neschopnost s kloubem pohnout…

střídmé jídlo s vyloučením potravin ze kterých se vytváří kys. močová s trochou štěstí sníží množství kys. močové i bez použití léků a tím se s trochou štěstí časem i sníží obtíže…
(průšvih je, že jednou vytvořené krystaly kys. močové se už jen hodně pomalu a neochotně rozpouští)

Funna

cituji: Nejčastěji jsou totiž postiženi náruživí konzumenti masa, alkoholu a ti, kteří mají nadváhu a nedostatečný pohybový režim. Právě kvůli těmto rizikovým faktorům se dně v minulosti přezdívalo „nemoc králů“, protože si nadbytku masa i alkoholických nápojů mohli dopřávat jen bohatí lidé.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/xman/sty­l/nemoc-dna.A141212_090­104_xman-styl_fro

Kepler

Maso až tak neškodí, i když se taky podílí. Ve skutečnosti ale chlastali bez Míry. Tak umřel jeden můj známý, co se na maso nikdy nezmohl, ale na krabičáky ano.