zjentek

PROČ ve 20. století za std. války u sebe někteří lidé nosili rádio z důvodu včasného záchytu informace o jaderném útoku?

To by snad výbuchy atomových, neutronových či vodíkových, bomb nějak přerušily rádiový sognál a tím vlastně včas varovali posluchače před hrozícím nebezpečím, aby měl dostatek času vyhledat úkryt? Nebo zkrátka, aby měl dostatek času všeobecně? Děkuju.

A pokud ve 21. století za studené války sedíme v klidu jen tak u PC a smart phonů a čekáme tam, tak včasné varování nám přijde právě sem?

(K otázce mě v ČRdeli inspirovala skutečnost posledních dnů, kdy speciální komando s ostřelovači nebylo u budovy fildy UK dostatečně včas a tedy nikdo neměl dostatek prostoru ani času pro nic, kromě „filozofa“. Ale možná jen hodně koukám na filmy. Děkuju.)

Nejlepší odpověď
Hlada

To je totální dezinformace. Nikdo nikdy nenosil rádio kvůli jadernému útoku. Přenosná rádia se stala módou počátku šedesátých let proto, protože to byla líbivá věc, která dřív neexistovala. Souviselo to s počátkem výroby tranzistorů, nikoli s válkou.

Další odpovědi
led

1 – Strach z atómovej vojny vznikol po 29.8.1949, keď USA stratili monopol na atómové bomby po odpálení prvej atómovej bomby na atómovej strelnici pri kazašskom Semipalatinsku.
2 – Druhýkrát hrozba atómovej vojny vznikla založením ruskej raketovej základne na Kube počas americkej námornej blokády Kuby.
3 – Dúfajme že teraz počas Ukrajinskej a Izraelskej krízy, nevznikne hrozba z jadrovej vojny.
Rádiá pri uchu sa nosili po 21.auguste 1968, keď vojská Varšavskej zmluvy obsadili, prepáčte, priateľsky vypomohli pri žatve v Československu.

led

zjentek, kdy speciální komando s ostřelovači nebylo u budovy fildy UK dostatečně včas a tedy nikdo neměl dostatek prostoru ani času pro nic… možná jen hodně koukám na filmy
Predsa len, porovnávať film, kde má každý vopred určenú úlohu, čas a miesto v zábere a možno vrátiť záber o opraviť chybu po vypití prestávkového nápoja s realitou nezastaviteľného „kamerového záberu“ počas policajného zásahu, keď samotný život kladie prekážky do cesty špeciálnych jednotiek.
Zjednodušene, nesmrteľný Inšpektor Jacques Clouseau prenasledujúci Ružového pantera a beštiálne rýchly poručík Bruce Willis, či dokonca neprekonateľný Chuck Norris od Texas Rangers a ďalšie akčné hviezdy Hollywoodu, tam počas zásahu neboli.