Zlatý

Proč u nás nefunguje u soudu lidová porota?

Že by se tam prostě sešlo 50 lidí, poslechli si představení, zalteskali a nakonec by hodili do košíčku vinen nebo nevinen a pokud by byla většina pro vinnen, tak by určili i výšku trestu. A v průběhu by pár zástupců z poroty mohlo pokládat svědkům a obžalovenému doplňující otázky, jako jak se má, kterou postavičku ze simpsnů má nejradši, jestli ho zabil a tak podobně. Přece soudce, jako jedinec, tak i když je znalej tak pravděpodobně nějakou chybu v rozsudku občas udělá, a tam je to buď SVOBODA nebo VĚZENÍ ale když by byla porota třeba o 50 lidech, tak kdyby se někdo spletl v úsudku, tak to prostě zapadne, protože pořád je tam dalších 49 lidí, aby jeho chybu napravilo.

Navíc uplatit 25 lidí je mnohm složitější než uplatit jednoho soudce.
Doplňuji:
No dobře,tak to u nás funguje jinak, ale tak právě proto se ptám, proč to nefunguje takhle? Proč se to nezmění? Jaký to má výhody oproti porotě?

Já bych nechal padesátičlenou porotu u všech projednávanejch případů, třeba i když někdo v parku neuklidil hovínka po svým psovi, nechal bych rozhodnout lid. Přijde mi to fér.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Máme jiný soudní systém i další věci, to nevíš ? ))
Doplňuji:
Nic k podepsání, jak sám jistě víš, neexistuje.
Nechceš se proto raději přestěhovat? A možná by ti někdo i rád přispěl na cestu ))

Další odpovědi:

beer a drap ► nesouhlasím
Na rozdíl od jmenovaných soudců jsou přísedící do svých funkcí voleni, a to na období 4 let. Zvolen může být každý státní občan České republiky, který je způsobilý k právním úkonům a bezúhonný, jestliže jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat, dosáhl věku nejméně 30 let a souhlasí s přidělením do funkce přísedícího konkrétního soudu.
Právní úprava postavení přísedících, obdobně jako soudců, je obsažena především v § 60 až 101 zákona o soudech a soudcích.
Za výkon své funkce dostávají náhradu mzdy a hotových výdajů a protože po nich nejsou požadovány žádné zvláštní znalosti práva, ministerstvo spravedlnosti a předsedové soudů dbají o jejich odbornou průpravu.
http://cs.wikipedia.org/…

Tzv."soudce z lidu" jsme tady už měli.Za komunistů.Mně rozhodně nechybí.Asi tak jako "uliční výbory"...:D

Zlatý

Asi se díváš na americké filmy. U nás funguje celý soufdní systém trošku jinak. Ale i ten americký má celou řadu nedostatků a pochybení.
Doplňuji:
Česílko : Maš sice pravdu, ale tito přísedicí nemají funkci a pravomoci porotců , jak je známe z amerického práva.

Diskuze k otázce

Zlatý

bolak

beer: ale já chci změnu! kde to mám podepsat?

Zlatý

bolak

beer: ale já chci změnu! kde to mám podepsat?

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.