Kepler

Proč to trvalo tak dlouho?

Dlouhá léta se nehorázně plýtvá materiálem a lidskou prací tím, že se vyrábějí přistroje se schválně omezenou životností. Zdá se, že se už konečně blýská na lepší časy. Věříte tomu, že se situace skutečně a podstatně zlepší? Nejvíc si slibuji od toho, že se bude zveřejňovat kvalita výrobce. Budou pak mít výrobci šmejdů ještě šanci?
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/polo­vinu-spotrebicu-nejde-opravit-ma-se-to-zmenit-40269145

Nejlepší odpověď
Edison

Nevěřím. MTBF se zpracovává a spolehlivost výrobků se uvádí už drahnou dobu. Ale k čemu to vede? K tomu, že v EU leží návrh na zkrácení standardních sáručních dob na max. 1 rok. CVo to značí? Vem si, že kola ekonomiky se točej hlavně díky výrobě a zkracování životnosti, potažmo morálnímu zastarávání výrobků.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ale vono už to v jádru funguje i dnes, ale dej si opravit například varnou konev, napočítá si dvě kila za práci plus součástku >>> to už si rovnou dojdu koupit jinou …

… mimochodem, to zkrácení záruky na rok nejni moc dobrý, fůra věcí mě odešla před zárukou (hobby vercajk a pracuje od nevidim do nevidim) a v záruce mi to vždy vyměnily bez reptání, takto budu kupovat novej …

… jo, a ještě jsem si vzpomněl na jedno: jestliže se vše vyrobí a vydrží dlouho, tak dělníci, co to vyráběj, nebudou mít co žrát …

aliendrone

Tywoe Keplere… co takhle zkusit hodit přihlášku do TV pořadu „Na stojáka“? Určitě by si s tímhle uspěl! ;) :D :D

Namátkou ti připomenu to furóre, když se „přestalo“ dělat zboží dvojí kvality – lepší pro západ a mizerné pro drancovanou východní EU. TOLIK slávy, jásotu, když se tomu administrativně „učinila přítrž“ – to už si vážně nevzpomínáš?

A jaká je situace dnes? POŘÁD máme dvojí kvalitu, stále se dělá předražený šunt pro východ a laciná jakost pro západ, protože na tom se VYDĚLÁ. Jen se to zdůvodní tím, že na východě „mají zákazníci odlišné požadavky“. Dvojí kvalita je sice zrušená, ale jinak se beze změny pokračuje dál. :o :(

A to šlo „jen“ o maličkatou změnu (kterou by velice nepatrný, nicméně vlivný a důležitý soubor jedinců VÝZNAMNĚ pocítil na svých ziscích, přesněji jejich snížení). A ty snad vážně myslíš, že by prošla tak ZÁSADNÍ změna, jakou je úplný odklon od dosavadního hospodářského modelu? Máš ponětí CO všechno by to obnášelo? Funna jen MÍRNĚ naznačila pouze NĚKOLIK konsekvencí, vzato ale sumárně by to znamenalo TOTÁLNÍ KRACH celé rádobykapitalis­tické dem(ent)okracie!!

Dominovým efektem by se zhroutil CELÝ systém počínaje těžkou hospodářskou krizí, která by neměla obdoby (ani si ji nedokáži představit, „černý pátek“ na Wall Street by proti tomu byla cukrová vata) a nutně vyústila ve stejně tak obludnou krizi sociální, o které je strach pomýšlet, kam až by vedla. Tohle NIKDO riskovat NEBUDE!!

Jen se divím, žes nepřišel s teorií, že nekvalita výrobků a jejich zbytečná produkce je přeci jasnou sabotáží Ruska, no ne? A pomluvy, že nové výrobky stojí za starou belu jsou jen ruská propaganda šířená proruskými Moskvou podplacenými zrádci v médiích jako Aeronet, protože je jasné, že to, co demokraticky, lidskoprávně a ekologicky vyrábíme je přeci to nejlepší, čemuž Kreml závistivě přihlíží a proto nám háže do toho vidle. ;) :D :D

Měl bys už konečně spálit placku OF s nápisem „Pravda a láska zvítězí“ – to jsi za těch posledních 30 let životní praxe NIC nepochopil? ANEBO vkládej otázky teprve tehdy, když ti hladina krve v alkoholu překročí alespoň 2‰! ;) :D :D

led

Vždy, pokiaľ sa bude vyrábať pre zisk, budú mať výrobky obmedzenú životnosť, či už umelo, alebo kvalitou výrobku. Je to z dôvodu, že ak by sa vyrábali výrobky z „večnou“ životnosťou, trh by sa zahltil a produkcia by začala stagnovať a upadať. A zisk je pre výrobcu prvoradý.

Funna

no nevím co si pomůžeme tím že se bude méně prodávat…jedno­tlivec sice získá za své peníze déle fungující výrobek, ale výrobci začnou zdražovat, protože toho méně prodají, nebo sníží platy zaměstnancům, tak bude míň peněz mezi lidmi, výrobky budou dražší a budou se méně prodávat a koloběh ekonomiky se zpomalí, až se zastaví…a to vážně chceme?…no možná důchodci s heslem po nás potopa ano, ale výdělečně činní asi ne…takže Brusel opět vymyslel, jak ještě více ekonomicky zdecimovat Evropu…skoro začínám věřit, že je to snad nějaký dlouhodobý záměr " vyhladit" nás…první běženci, pak nesmyslné a nesplnitelné limity emisí na auta a teď tohle…

Kelt

Taky tomu nevěřím a divím se, že tomu věříš ty? Dříve vydržela televize více než 10 let, dnes je na 2 roky a když si ji pojistíš, tak ti ji opraví nebo vymění v záruční době. Dělali jsme spotřebu materiálu na barevnou televizi a každý rok jsme museli snižovat normu z loňského roku. Někdo z toho měl zisk. To je jedna věc, to se nebudu rozepisovat, ale má se uvádět výrobce – tak si představ, že auto se někde montuje, a různé díly chodí z různých koutů světa. Kdo je pak výrobce?
Nebo se udělá norma na vozidla technické parametry a některá auta dostávají vyjímku ještě než opustí bránu výrobní továrny.

Kryšpín

Tak na př. levná čtyřkolová plecho umělohmotná krabice která má obecnou cenu 20 tisíc odejdou čtyři trysky které lze vyměnit za 40 tisíc anebo po repasi za 20 tisíc, tudíž opravit lze ale zda se to vyplatí a to může ještě být lízlé čerpadlo.

aliendrone

led>>> Velkomožná paní, jak se „uměle omezuje životnost výrobku“, než snížením jeho kvality (ať již konstrukčně-technologické, materiální či jiné)? ;) :D

Jestli mi to vysvětlíte, máte palec (možná, však víte – jsem, aliendrone)! ;) :)

led

Lakomec aliendrone
Výrobok môže spĺňať všetky normy, takže je kvalitný, ale v rámci úspor na nákladoch sa jeho výroba presune do krajín s lacnou výrobnou silou so zárukou „bezporuchovosti“ na spodnej hranici normovej tolerancie. Netvrďte mi naivne, že tento postup je pre vás mimozemšťana je novinka.

Kepler

alien: jen k té dvojí kvalitě: já myslel, že ty námitky ze strany východních států byly smeteny pod stůl. To už jako dvojí kvalita fakt není?

aliendrone

Jo – a to natolik vágní, že je celkově naprosto k ničemu. Vlk se nažral a koza zůstala celá. :(

Sry woe, i když si cením optimistů (MNOHEM lepší, než kyselé držky), tak ten tvůj optimismus a nadšení mi připomíná staré bolševické TV noviny, kdy nám nadšeně reportéři sdělovali výsledky pětiletky, kolik tun toho a tamtoho se sklidilo/vyrobilo nad plán, o kolik procent se překročil socialistický závazek a pak jsi přišel do krámu jen proto, abys odešel s protaženou hubou.

Zkrátka to samé, jen v opačném gardu – nekritický přístup k objektivní skutečnosti, jež s nemístně optimistickým nadšením ignoruje reálnou situaci, což mi jde kuevsky „proti srsti“, no.

To samé jako kecy že „za komárů bylo VŠECHNO lepší“ (NEBO horší – dle osobního postoje) a přitom si i ty sám jistě pamatuješ, že MNOHÉ věci BYLY lepší a jiné zase HORŠÍ.

Fakt je, že jsem nemusel tak vyjet, asi dneska nemám den, tož mi pls uděl amnestii woe, předem THX! BTW – A stejně jsi erotochlívák! ;) :)

Kepler

Bolševiky ani jejich TV noviny mi ani nepřipomínej! Možná dělali některé výrobky trvanlivější, ale zato s odpady a ekologií si hlavu nedělali. Ani za 30 let jsme se toho jejich dědictví nezbavili. A o to mi hlavně šlo – plýtvání materiálem. Recyklace? Málo efektivní, nejlepší odpad je ten, který vůbec nevzniká. Takže máme mohutnou výrobu a částečnou recyklaci a to vše dohromady opět podřezává krk ekologii.

Kepler

Edison: já jsem si nikdy žádného označení o spolehlivosti nevšiml. Jak to vypadá, můžeš uvést příklad?

Edison

https://www.al­za.cz/externi-pevne-disky/18843102.htm

Kepler

Pořád jsem to tam nenašel, nebo jsem se blbě díval?

Kepler

Funna: Ke snížení výroby a nárustu ceny možná dojde, ale tím, že se výrobky stanou opravitelné (doufám, že jsi četla odkaz), výrobce může propad zisku nahradit sítí svých autorizovaných servisů a možná ještě na tom vydělá.

Edison

No tak to nevím. Kdo si nechá draho opravovat, když si může za stejný peníz koupit nové? To není směr ke zvýšení spolehlivosti a životnosti přístrojů. Tím máme totiž na mysli životnost bez nutnosti oprav… Jinak by Ti MTBF taky vyšlo pěkně mizerně, možná ještě hůř.

Edison

McM, to je ale účel, dobré je to pro tu tvou ekonomii. Pro lidi už pochopitelně míň. Měl by sis ujasnit priority, v souvislosti s jinou otázkou zde.

Mc Merkurion

… asi nevim vo jakou jde, faktem je, že voj***at se dá vše, a jak sám píšeš, některý věci nám zestárnou ještě před zárukou, tak je stejně vyměníme …

Edison

Funna, co je smyslem života? Ekonomika snad???? Já myslím, že ne… To je smyslem života jen těch, kteří si neviděj dál, než na špičku vlastního nosu. On žádný strom neroste do nebe. Ekonomika není nic jiného, než obrovská pyramidová hra. Jendou se zhroutit prostě musí.

Funna

mimo jiné…co je podle tebe smyslem života?…v přírodě je o rozmnožení a předání genů další generaci…a že my jsme si do toho zamotali peníze, (tj. pachtění se, abychom si mohli koupit výdobytky civilizace a „užívat“ si života¨) to je druhá stránka…takže já se jako správný živočich, snažím chránit svou další generaci i tím, že budou mít podmínky na to slušně žít a ne se strachovat o svou (finanční) existenci…

Funna

možná se někdy zhroutí, ale proč to urychlovat?