Savier

Proč šimpanz nedokáže napodobit lidskou řeč, zatímco třeba primitivnější papoušek jí dokáže napodobit?

Šimpanz má k lidem mnohem blíž. Papoušek se dokaže naučit klidně celé věty. Šimpanz ani slovo.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Nemají hrtan, jazyk a spol přizpůsobené, aby mohli napodobovat lidskou řeč.
„Intelekt“ a schopnosti šipmanzů zpočívají v něčem jiném, než v napodobování zvuků (složité zvuky a tóny, které představují lidskou řeč, vyvinutý jazyk a hlavně hlasivky). Zase papoušci doménují v tomto, protože jsou k tomu anatomicky uzpůsobenější…

Není to o primitivnosti a vyspělosti, ale spíš k čemu jsou biologicky/ana­tomicky uzpůsobeni. Někteří papoušci jsou známí, že dokážou nepodobovat lidskou řeč, ale oni dokážou napodobovat různé druhy zvuků, kde lidská řeč je jeden z možných. A sice občas dokážou napodobit slova i celé věty, ale to neznamená, že chápou, co to znamená nebo že by skutečně komunikoli s lidmi. Jen adaptovali zvuky, které je obklopují.
Šimpanzi zase dokážou řešit různé logické úlohy, spolupracovat, prokazovat jistou inteligenci, apod. A co se týká komunikace, papoušci de facto nekomunikují, jen napodobují zvuky a to je celé. Ale šimpanzi komunikují (i s lidmi). Nemají sice uzpsobený hrtan atd., aby si mohli osvojit lidskou řeč, ale komunikují složitějí a propracovaněji, než ostatní zvířata. Pomocí gest, obličejových výrazů a svých zvuků (které jsou schopni dělat, vytvářet – vokálně nebo manuálně). Někteří se dokážou naučit i třeba znakovou řeč.

Papoušci mají schopnost napodobovat zvuky. Šimpanzi ji nemají. O tom to vlastně je.
Šimpanzi zvuky nenapodobují (v tom smyslu jako paoušci), protože by jim to k ničemu nebylo a protože k tomu nejsou vyvinutí. A papoušci to nenapodubují, protože by tomu rozuměli a komunikovali tak. Ono žádné zvíře (výjma člověka) není schopno mluvit, protože k tomu není dostatečně vyvinuto, nemají pro to fyzické a neurologické schopnosti. Včetně šimpanzů. Avšak oni také dokážou komunikovat, jen jinak. Ale prostě jejich vokální anatomie není vhodná pro vytváření složitých zvuků, takových, jaké představuje lidská řeč. Za jedno, by k tomu museli být anatomicky uzpůsobeni, za druhé neurologicky vyvivnutější, aby chápali, co to vlastně je (aby to pro ně nebyly jen prázdné/nesmyslné a obyčejné zvuky – jako pro papoušky).
Takže to, že papoušci umí napodobit zvuky (včetně lidské řeči) je nedělá lepšími nebo vyvinutějšími, než třeba šimpanze. Jen zkrátka mají schopnost napodobovat zvuky.

Další odpovědi
zjentek

Taky by mě to zajímalo pánč jsem na tom docela podobně jako šimpanz a to si nemyslím že bych byl bejval blbější než papoušek. 😵

Snad se zde dozvím. 💁‍♂️

Disraeli

Stručně by se taky dalo říct, že šimpanzi nemají kontrolu nad vokalizací. Respektive ji nejsou schopni. Nejen kvůli hrtanu/hlasivkám a třeba jazyku, ale ona mluva a takové zpracování proudění vzduchu a artikulace zvuku/ů si vyžaduje i jinou strukturu mozku a motorické ovládání… které šimpanzi postrádají.

Pokud by to byla otázka vývoje (jako „vyvinutější“), tak šimpanzi jsou v něčem vyvinutější, co se týká myšlení, používání rukou/pracek, organizovajěšího života v tlupě.. ale nejsou vyvinuti v této konkrétní oblasti. Což je ale nedělá primitivnější. Je to „jen“ schopnost, které nejsou schopni. Třeba se jim ale postupem času líp vyvine, včetně hlasivek a mozku… „Caesar is home“ víš.. 😆😅

Savier

Mockrát děkuji za velmi cenné informace. Vážím so toho, hned jsem o něco chytřejší.

Disraeli

Papoušci a obecně ptáci/pěvci mají třeba syrinx (hlasové ústrojí v průdušnici, které jim umožňuje vibraci vzduchu a následné tvoření zvuků, trochu podobně jako u lidí ústy). Něco jako jejich hlasivky (i když to vyloženě nejsou hlasivky – jako ty naše).