Lucyfer

Proč si některé sny pamatujeme a jiné ne?

V jedné diskusi jsem narazila na větu ,,pokud se mi něco zdá, po probuzení si nic nepamatuji". Chápu to dvěma způsoby. Vím, že existují metody, jak si sny pamatovat a také i měnit jejich průběh (lucidní snění), ale co když to takhle být nemá. A je dáno z nějakého důvodu, co si pamatovat budeme a co ne. Pak se ptám, co je ten důvod?
Myslím, že taková noční můra se zapamatuje snáz sama, protože se to člověka nějak hlouběji dotklo…
Hodně sny vypovídají o nás, o našem podvědomí (s tím mi pomáhá snář a významy symbolů)… možná lze to podvědomí při snění i rovnou vědomě čistit, pokud se to neděje už nějak automaticky…
Ten druhý způsob ve mě vyvolává jen prosté ,,sen není realita".
Ale co když je to naopak?

Nejlepší odpověď
annas

Ve spánku probíhá několik fází. Sny se odehrávájí v tzv. fázi REM,

"O REM fázi spánku je prokázáno, že je fyziologicky podstatou snové činnosti, a někdy bývá nazývána také D-stav (od anglického slova dream-sen).

Perioda REM spánku se u zdravého člověka objevuje nejméně třikrát za noc, což znamená, že během jednoho roku bychom měli mít v průměru nejméně jeden tisíc snů.

Valnou část z nich zapomeneme těsně po probuzení a pravděpodobně ještě větší část si vůbec neuvědomíme, jelikož se nám zdají během souvislého spaní v noci.

Abychom měli alespoň nějakou naději, že si sen zapamatujeme, musíme se ze spánku probudit a chvíli zůstat vzhůru. Jelikož teprve bdělé vědomí může uložit vzpomínku na sen a uchovat paměťovou stopu. A právě proto si pamatujeme nejčastěji ranní sny. Vzpomínka na sen je velmi prchavá, což možná souvisí s jejími nelogickými kvalitami, které znesnadňují pamatování. Existují však sny, které si pamatujeme léta. atd.."

Více se dovíte v odkazu

http://www.lin­kinparkzivot.es­tranky.cz/clan­ky/rem-faze-spanku.html

Další odpovědi
ivzez

Není „dáno z nějakého důvodu, co si pamatovat budeme“.
Záleží na tom, v které fázi se ze spánku probudíme.

Ty snáře bych zahodila, podle mne akorát „oblbují“.