Elk

Proč si děti ba i dospělí koušou nehty?

Nejlepší odpověď
Terryle

Děcka to od někoho můžou odkoukat, nebo na to přijdou samy. Dětská logika – když to jde udělat a nebolí to, proč to neudělat? Děti si prostě rády něco strkaj do pusy a pokud se naučí, že se něco dá okusovat, hrozně blbě se to odnaučujou. Nehledě na to, že i nehty mají specifickou chuť a někomu prostě zachutná.
A pak už se to prostě někdo neodnaučí. Toť i můj případ – do cca deseti jsem měla nehty odporný, kulatý prsty, nehty ohlomejzdaný do krve, pak jsem se to pomalinku začala odnaučovat (prsty bez přesahujících nehtů jsou nešikovný a např. se blbě berou malý věci, styděla jsem se, pak jsem si chtěla nehty lakovat a krátký vypadaly fakt blbě). Dneska už mám zase prsty relativně v pořádku, i když to „živý“ lůžko mám menší neý normální lidi, to už je nevratný. Ale zlozvyk něco hlodat mám pořád a odnaučit se ho prostě nedokážu. Většinou to odnáší kůžička kolem nehtů, ale běda, jak se nějakej nehet zatrhne, to ho „zabrušuju“ zubama, aby se nezatrh dál a skončí to tak, že není co zabrušovat. Takže si radši nehty udržuju na hodně krátko (max. 1–2 mm), aby se nemělo co lámat a nesvádělo mě je to „zkrátit“ zubama. Kousání nehtů je závislost, co se nedá vyléčit, jen jí můžete nějakou dobu odolávat. Aspoň tak to mám já.
Doplňuji:
U mě to teda nebývá nervozitou, nehet ojedu, když se naskytne svůdná šance a alibi (stejně byl zlomenej!). Když mám nervy, nemůžu si nehty hlodat – u zkoušky nebo u pohovorů to fakt dost dobře nejde. Mám ruce schovaný a dranžíruju si nehtama kůžičku jinejch prstů – jak se mi neustále hojí, mám ji dojizvenou a pořád je co škrábat. Často jdu od zkoušky s rukama od krve. Každej holt má svý chyby.

Další odpovědi
BEAES

Okusování nehtů může být i naučený návyk, který dítě pochytí od svých rodinných příslušníků. Projevem nervového vypětí nemusí být pouze kousání nehtů, ale třeba i cucání palce, tahání či kroucení vlasů, skřípání zuby nebo drbání a škrábání se.

Spousta lidí si kouše nehty, aniž by si to uvědomovala, i při jiných aktivitách jako např. při čtení, sledování televize nebo telefonování.

Kousáním nehtů se míní kousání nehtů samotných, ale i okolní kůžičky a měkkých tkání kolem nehtů.

hanulka11

To je jeden ze zlozvyků a dost špatně se odnaučuje-dělal to vnuk ,ale koupili jsme lak na nehty proti kousání a odnaučil se to. Většinou to lidé dělají, když mají dlouhou chvíli či jsou nervozní.

Jahoda

Zvyk je železná košile…

Ella

já jsem si je kousala ze stresu, teď to už můžu říct, protože po matuře jsem si nehty kousat přestala. Jo, jo… matika a chemie to byly moje každodenní stresy…=/