Lukasy

Proč se zapaluji svičky mrtvym na hrobě?

Odkud to pocházi a proč se to začalo tak dělat.

Nejlepší odpověď
Drap

Zapalují se jako připomenutí, vzpomínka na ně. Vychýzí to ze staré mytologie, kde se dávalo duším nebožtíků tímto světlo na cestu do záhrobí.

Další odpovědi
annas

Už jsem jednou na otázku odpovídala a tehdy čerpala z odkazu.
http://rimanka­.blog.cz/0911/proc-o-dusickach-zapalujeme-svicky

Zapalování svíček je hlavně spojeno se svátkem Dušiček. Ale svíčky se zapalují samozřejmě nejen v tento svátek. Křesťané se navíc pomodlí za duši zemřelých. .

Svátek je dnes spojován s křesťanskou tradicí, která sahá do roku 998. Tehdy ho zavádí francouzský benediktýnský opat Odillo z Cluny. Podle římskokatolické církve je oficiálně nazýván Vzpomínkou na všechny věrné zesnulé. Podle křesťanů je vzpomínka na zemřelé, kteří zatím nedosáhli věčné blaženosti a procházejí fází očišťování duše.
Avšak křesťanský svátek měl údajně překrýt mnohem starší, keltskou tradici. Keltové totiž vždy 1. listopadu slaví svátek Samain -podle jejich kalendáře nový rok a zároveň symbolický příchod zimy. Během noci Samainu se prý mohou duše mrtvých na chvíli vrátit zpět mezi živé. Z té doby pochází i tradice dušičkových svíček: Kelti zapalují ohně, aby duše nebloudily krajem a našly teplo a světlo.

hanny 2

Dušičky – dušičkové věnečky, svíčky

… neboli dušičky vychází ze staré keltské tradice, ze které se později vyvinul i známý americký svátek Halloween. 2. listopadu lidé navštěvují hřbitovy, aby zavzpomínali na své pozůstalé. Na hroby pokládají věnce a květiny a zapalují svíčky.
Doplňuji:
http://www.poh­rebnictvi.eu/poh­reb/eshop/14-1-SVATEK-MRTVYCH-DUSICKY

beer

Dělá se to jako vzpomínka na mrtvé, prosí se tím také zesnulí o pomoc..
Více net, toto není moje parketa ))

hanulka11

Zapalování svíček na hrobech za zemřelé pochází z keltského pohanského rituálu. Hořící svíčky měly přivolat duše zemřelých a ty se měly v jejich plamenech očistit od hříchů .
http://www.od­krytepravdy.cz/clan­ky/duchovni-okenko/lidove-tradice-a-nabozenske-zvyky.html