Proč se v ČR rodí tak málo dětí?

Zajímalo by mě,proč je v ČR tak málo porodů tzv. že se rok co rok rodí málo dětí,proč tomu tak je? A jak jsou na tom vůbec jiné státy ve světě?,zajímalo by mě i v kterém státě ve světě má 1 žena nejvíc a nejmíň dětí. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

1. Podobný dotaz

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jde-porodnost-ruku-v-ruce-s-gramotnosti

„Třeba u nás snížení porodnosti souvisí s věkem. "Gramotnější“ ženy si napřed budují kariéru a pak teprve chtějí mít dítě, někdy je pozdě."
véce v odkazu

2. Reprodukční chování české populace: Proč mladí lidé nechtějí zakládat rodiny?
http://old.pla­novanirodiny.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2006010905

3. Země
Seznam svrchovaných států a závislostí podle celkové míry plodnosti
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_so­vereign_states_an­d_dependencies_by_to­tal_fertility_ra­te

Nejmenší porodnost
V r. 2016 – Jižní Korea – 1,2 dětí.
V r. 2017 – Macau Čína – 1,1 dětí

Světový průměr – 2,5

Největší porodnost
V r. 2016 – Nigérie 7,6; v r. 2017 – pokles – 7,3 ;
Světový průměr – 2,5

Česká republika
v r. 2016 – 1,5; – 177. místo z 200 zemí.
v r. 2017 – 1,6; – 170. místo z 210 zemí.

Další odpovědi
ivzez

Příčin je víc, ale jako nejvýraznější vidím „nepřátelskost“ ČR vůči dětem a rodinám
s dětmi. Ta nespočívá jenom ve finanční (ne)podpoře mladých rodin, kdy poměrně
vysoký počet maminek „nedosáhne“*) na peněžitou podporu v mateřství, ale hlavně
v pracovních podmínkách.

Problematické je to u nás i s návratem do zaměstnání po rodičovské dovolené,
→ minimum zkrácených úvazků, téměř nemožnost práce z domova, … Skloubit
pracovní kariéru s péčí o děti je pro hodně žen (rodin) mnohem obtížnější než dříve.

*)
Toto se zhoršilo poté, co stále více zaměstnavatelů začalo uzavírat pracovní
smlouvy na dobu určitou, nebo před pracovní smlouvou dávat přednost DPČ.

[Bylo by toho ale více, zmiňuji jen to, co se mi zdá nejzávažnější.]

Emefej

Blbost, nerodí se málo dětí. Erža od sousedů už má dvě a třetí čeká. Na to, že je jí 19 jde o slušný výkon.