dnb

Proč se říká, že dárky nosí Ježíšek?

Doplňuji:
(ARYGNOC: Domníváš se, že tvou odpovědí lidi nějak pobavíš? Mě to tedy připadá spíše jako výraz retardace. Takovou odpověď napíše člověk, který nedokáže odpovědět na danou otázku. Normální – neodpoví nic. Nenormální – napíše něco podobného, jako ty. Tudiž, pokud chceš vypadat jako normální, zkus se (než něco napíšeš) nad sebou alespoň trochu zamyslet. Děkuji.)

Nejlepší odpověď
annas

Dárky patří k oslavám vánočních svátků po celé Evropě, děti i dospělí dostávají dárky většinou 24. prosince, v některých zemích však až 25. prosince nebo dokonce 1. či 6. ledna. Někde dárky přináší Ježíšek, jinde Santa Claus nebo jeho obdoby.

Ne vždycky tomu bylo tak, že dárky obstarával Ježíšek. Původně nosil dárky chudým a především dětem svatý Mikuláš. Nadělování dárků vpředvečer narození Ježíše Krista nebo brzy ráno 25. prosince začali prosazovat až v 16. století protestanti v Německu. Pokoušel se o to už velký reformátor církve – Martin Luther. Bylo mu totiž silně proti mysli, s jakou úctou a nadšením je každý rok očekáván papežův oblíbenec svatý Mikuláš, který rozděloval dárky. Ovšem jeho vlastní děti na dárcích trvaly, a tak Luther rozhodl, že dárky budou, ale až na Vánoce a rozdávat je bude, jak jinak, Bůh, ale ve své lidské podobě, tedy jako Ježíšek. Lutherovým dětem tahle varianta nevyhovovala, a tak prý Lutherova moudrá žena nadělovala dětem dárky při obou příležitostech – na Mikuláše i na Vánoce. Zvyk nadělovat dárky na Vánoce se sice ujal, ale v tom, kdo je přináší, nebylo a vlastně dosud není zcela jasno. Luther a další reformátoři prosazovali Ježíška, v severských zemích nosili dárky álfové (trpaslíci a skřítkové), v Německu vánoční duch Weihnachtsmann, v Polsku i nadále svatý Mikuláš, ve Švédsku červený skřítek Jultombe a ve Spojených státech Santa Claus, což je vlastně zkomolenina holandského jména sv. Mikuláše – Sinter Klaus, jak jej do Ameriky přivezli holandští osadníci (a o němž jsou paradoxně stále přesvědčeni Finové, že má domov právě u nich). Santa Claus už dorazil i k nám a Ježíšek to nemá v jeho konkurenci vůbec snadné. Santa se u nás zabydlel docela dobře a přestože jeho odpůrci volají, aby se vrátil, odkud přišel, dětem je to zřejmě naprosto šumafuk – hlavně že dostanou dárky. Záleží zcela jistě na tom, co se u vás doma uznává. U někoho prostě chodil, chodí a bude chodit Ježíšek, jinde převzal tuto roli Santa Claus.

http://mladaze­na.maminka.cz/scrip­ts/detail.php?id=3937­45

Další odpovědi
led

Je to určitý spôsob kupovania hlasov. Aj s anonymitou pôvodcu.
Ak neveríš v Ježiška, tak ti nijaký darček neprinesie, Ale ak uveríš, dostaneš…

Má to korene už v dávnej histórii. Pochádza to ešte z čias, keď ľudia obdarovali zástupcu zomrelých predkov v podobe stromu (vianočný stromček) aby im títo predkovia i bohovia dožičili úspešný lov, úrodu a podobne. Neskôr toto prevzali kresťania ako akúsi náboženskú symboliku a zo symbolického obdarovania predkov postupom vekov to prešlo vo Vianočné obdarovávanie a na koho to povedať, ak darca ostáva v skrytý?

arygnoc

pravda to nie je, nič nenosím.
Doplňuji:
áno, som retardovaný, lebo nič nenosím.

PS:

na retardovanú otázku retardovaná odpoveď.
vôbec to nie je zábava, skôr je to do plaču.

bububabu

Ježíšek se hodil komunistické straně, která bojovala proti víře a tak mohla z víry v Boha udělat pouze imaginární postavičku a jako takovou ji i šířila po mnoho generací!

anonym

To je asi jen pro malé děti, aby věřily v něco hezkého, představí si pána s vousama, co je hodný a nosí dárky. Hra na Ježíška se mi jako malé vždy líbila, moc ráda na to vzpomínám 🙂

anonym

arygnoc mě se otázka retardovaná nezdá, přestaň popíjet tolik vaječňáku, nech něco na svátky 🙂