akvidzerp

Proč se říká: za pravdu se člověk zlobí?

Já to mám spíš naopak že jsem naštvanej když někdo o mně říká něco co není pravda.

Nejlepší odpověď
Drap

Spousta lidí špatně snáší pravdu o své osobě, pokud se jim nejeví jalo kladná.

Další odpovědi
annas

Protože je několik druhů pravd.

  1. Pravda subjektivní, která bývá často upravená. Tvrdí Jan Sobotka i ve svých aforismech:: „Pravdy jsou dvojí. Přátelské a nepřátelské; Slabinou mnohých pravd bývá ten, kdo ji má“.
  2. Za objektivní pravdu by se dotyčný neměl zlobit. Jenže platí, že lež má rychlejší nohy než pravda.
  3. Pokud jde o rellativní pravdu, tak je to pravda částečná, zkreslená – pdobně jako u 1. .
  4. Absolutní pravda se objevuje zpravdila jen ve vědě, pro věřící je absolutní pravda u Boha. Jinak by tato pravda měla být ve vlastním svědomí.

--

geekocz

Tenhle výraz jsem ještě neslyšel. Když o tobě někdo třeba ví, že máš moc velký nos budeš radši když ti řekne, jak máš ideálně velký nos, tak tě to potěší více, než kdyby ti řekl že jsi jako slon s obrovským chobotem.

Nevíteto?

Protože to tak bývá. 🙂 Tobě , ale vadí, když ti někdo křivdí, to je něco jinýho. To mě dřív taky nehorázně vyvádělo z míry, ale už to neřešim. Skoro každýmu někdo někdy křivdí. Čím víc se pak rozčiluješ druhého utvrzuješ v jeho zcela zmýlené „pravdě“. Nech to být (ty pravdu znáš a druhýho nepřesvědčíš…)

MK44

Ono „se“ to neříká, on to říká někdo v určité situaci.

Základem je to, že jsme neradi, když někdo upozorňuje na naše nedostatky, na něco na nás, o čem víme, že je to pravda, a co se nám samým nelíbí. Pokud budu „vědět“, že jsem nejlepší fotbalista a Vy to řeknete před ostatními na hlas, zlobit se nebudu. Pokud upozorníte na to, že jsem mizerný fotbalista a já budu vědět, že to tak je, budu nevrlý.

Toho pak zneužívají lidé, kteří při sporech používají manipulativní a nepoctivou argumentaci. Nejdřív Vás rozlobí, lhostejno jak a lhostejno zda říkají pravdu nebo ne, a pak argumentují tím, že pronesou Vámi shora dotazovanou větu.

Fienir

Absolutní pravda ve vědě určitě neexistuje. Všechno poznání fyziky se vztahuje k Vesmíru, jedná se tedy o pravdu relativní. Věda se snaží dojít k nejpřesnějšímu výsledku, ale i tak se nejedná o pravdu absolutní, ale o pravdu subjektivní nebo o pravdu relativní.

Absolutní pravda existuje v hlavách věřících, kteří jsou přesvědčeni, že jejich Bůh existuje. Zatímco věda nemá jasný pohled na vznik Vesmíru, má jen teorii, která popisuje vývoj Vesmíru krátce po jeho vzniku, ale do bodu nula se vědci stále nedostali. Do té doby nelze považovat vědu za absolutně pravdivou.

Vzpomeňme si na konec 19. století, kdy se předpokládalo, že klasická mechanika je skoro prozkoumána. Pak přišla kvantová teorie a STR a vědcům přibylo hodně práce. Není vyloučeno, že např. za 100 – 200 let, až bude prozkoumána kvantová mechanika, přijde vědec s nějakou novou teorií, která bude nahlížet na fyziku z jiného úhlu pohledu a vysvětlí zákonitosti na té úrovni nejnižší.

annas

http://whatis­.techtarget.com/de­finition/abso­lute-truth