Proč se říká kněžím černoprdelník? Mají i červné, fialové a zelené sutany.

Nejlepší odpověď
annas

Výraz má původ v první republice. Použil ho už v roce 1921 předseda Agrární strany Antonín Švehla, když se snažil udržet rudozelenou vládní koalici (agrárníků a socialistů) a zabránit vzniku širší koalice. O příchodu lidovců do vlády prohlásil: „My se teď od sebe rozlezeme jako švábi a pak nám sem vleze ten černoprdelník Šrámek a už ho nikdo odsud nedostane.“

Jan Šrámek byl dlouholetý předseda Československé strany lidové. Výraz černoprdelník pochází z černé barvy kněžské sutany, kterou nosí katoličtí kněží nejčastěji. .

Černá barva je jasná, ještě význam prdelkovat = panáčkovat před někým, podlézat, kolem někoho běhat apod. .

Doplňuji:
Zdroj: Net a SSJC

Další odpovědi
anonym

Skoro jsem čekal, že napíšeš, že „mají i červné, fialové a zelené“ pr…
😁
Těch černých (sutan) je nejvíc a jsou nejčastěji vidět…

annas

Zdroj: Net a SSČ