Gus_Fring

Proč se při posilování dělá více sérií?

Když někdo posiluje například sedy-lehy, proč jich neudělá téměř maximum (samozřejmě to nemůže přehnat, musel by další dny odpočívat), ale místo toho udělá třeba 30 z 50 možných a poté série několikrát opakuje? Je více sérii účinnější než jedna?

Odpovědi
callmehelf

Vy sice můžete udělat těch 50 opakování naraz. Avšak poté už nebudeme moci dělat další sérii (po delší regeneraci ano) naplno. Když budete dělat více sérii, uděláte konec konců více opakování. Budete delší dobu pod napětím. Více se přetížíte. Doporučuje se jít až do selhání u poslední série daného cviku.

Takže třeba – 5 sérii po 12 a pak jedna do selhání.

Taky záleží na tom, jakou váhu zvedáte.
Těžká váha → málo opakování → CELKOVÁ SÍLA
Střední váha → 10–12 opakování → Hypertrofie
Lehká váha → hooodně opakování → svalová vytrvalost.