fcoop

Proč se při bolestech zad říká,že .. „mám housera“?

Proč byl vybrán zrovna houser?
Labuť je o dost – řekněme – hezčí.A znělo by to lépe.

Nejlepší odpověď
iceT

Ano,labuť je hezčí,ale řekněme,že při houseru neboli „ústřelu“ naše chůze připomíná spíš toho housera než labuť,i když labuť je elegantní a ladná spíš ve vodě než na suchu.

No a moje mamka,když ji chytla záda a musela někam jít,tak říkala,že chodí jako by měla v „žiti“ pravítko.

Další odpovědi
annas

Houser = bederní ústřel – podle bodavé bolesti – uvádí Etymologický slovník – jako když vás štípe houser. V zádech cítit housery – žertovnou obměnou nář. ousad, úsad (houser se usadil v kříži).
Nebo také z pojmenání „hexenschus“ , které se vykládá jako „střela čarodějnice" a velmi často skutečně dobře vystihuje pocity postiženého, který se cítí jako postřelený houser.
Víc jsem nenašla. Zřejmě živý houser dovede pořádně poštípat a způsobit bolest. Houser se choval v hospodářství na rozdíl od labutě.

venkovan

Lepší být poštípaný a pomlácený houserem, než chytit „housera“ do zad.
A kdo ho chytil a chtěl se dostat alespoň k nějakému lůžku, tak okolí skutečně jeho pohyby chůzy husy musela připomínat. A kdyby děti sousedům na vesnicích vykládaly, že táta má „husu“, tak sousedi, hlavně sousedky a tety by jim lupli facku, aby nepomlouvaly svoji matku.
Takže pro blaho dětí – „táta má housera“.
Nezní to věrohodně?