mosoj

Proč se pochodujícímu útvaru ( třeba vojáků) dává před vstupem na most, povel „zrušit krok“?

K otázce mně inspirovala dnešní zpráva utrženého balkonu kdesi(tolik pozor jsem zase nedával) ve Francii.

Nejlepší odpověď
brillant

Tento rozkaz na úrovni zákona dostali vojáci proto, že by mohlo dojít k rozvibrování mostu do té míry, že se most zhroutí. Přitom statická váha roty (100 vojáků) je při průměrné váze 80 kg / 1 vojáka jenom 8 tun. Paradoxně před něma pojede těžká technika jako tanky, děla, nákladní auta a most se téměř nepohne a je to proto, že most je namáhan staticky. Ale při pochodu několika desítek vojáků, dochází k rozkmitání vozovky, mostovky a posléze celého mostu, a tak dojde k destrukci. http://www.kou­renistop.cz/co-je-to-bio-rezonance

Další odpovědi
anonym

Při přiblížení pochodujícího útvaru k mostu měl být vydáván povel „Zrušit krok!“, rytmické údery nohou pochodujících vojáků totiž dokáží za shody určitých okolností rozkývat i velmi pevný most a způsobit dokonce jeho zřícení.

jáára

Protože by most / lávka spadl.

annas

Povel „zrušit krok“ vznikl po r. 1886 v tehdejším Rakousku-Uhersku, když se v centru Ostravy zřítil řetězový most.

" Při katastrofě přišlo o život šest osob, desítky civilistů i vojáků byly zraněny, zahynuli i tři koně.

Na mostě se v té době nacházelo asi šedesát osob, které vyhlížely mezi vojáky své příbuzné a známé. Pěší jednotka předváděla parádní jednotný krok, přičemž se most rozhýbal, ozvala se ostrá rána a mostovka se zřítila do vody.

O tom, že by mohlo být příčinou zřícení vedle jiných také rozkmitání mostu parádním pochodem vojska, se u soudu vůbec nemluvilo. S touto záležitostí přišli odborníci na stavební statiku později, takže v Rakousko-Uhersku bylo vydáno nařízení, že vojákům přecházejícím most musí být vydán rozkaz: zrušit krok."

Zdroj: http://moravskos­lezsky.denik.cz/zpra­vy_region/pred-sto-triceti-lety-se-v-centru-ostravy-zritil-retezovy-most-20160820.html

Podobná otázka
„Je nějaký důkaz, že při pochodu vojáků se zřítil most?“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nejaky-dukaz-ze-pri-pochodu-vojaku-se-zritil-most

Kelt

Jedná se o fyzikální zákon , konkrétně nauka o kmitech. Stejné kmity se sčítají, zesilují a most může začít vibrovat, a prasknout.

Mc Merkurion

…kdysi jsem viděl dokument, o stavbě stadiónu, kde právě řešily ony sportovní vlny a skákání, vysvětloval to tam tak, že může dojít k rezonanci i při opravdu malém váhovém zatížení…

…jen pro zajímavost, jak to dopadne, když se nedá, stalo se u nás, v Ostravě: http://moravskos­lezsky.denik.cz/zpra­vy_region/pred-sto-triceti-lety-se-v-centru-ostravy-zritil-retezovy-most-20160820.html

…ještě jeden most spadl, ve francii: „V roce 1850 způsobila rezonance dokonce zřícení celého mostu v jednom francouzském městě. Po mostě tehdy pochodovala vojenská jednotka a její pravidelný krok byl v rezonanci s vlastní frekvencí mostu. Vojáci svým krokem rozhoupali most natolik, že to jeho konstrukce nevydržela a praskla. Zahynulo přitom 219 lidí.“

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/553-videli-jste-nekdy-zriceni-mostu.html

mosoj

A právě tak nějak se to stalo s tím balkonem. Asi 10 – 15 studentů na něm skákalo ????!!!!!

anonym

Můj názor je stejný jako tvůj.Kdy tam ty studenti jen stáli, tak by to asi nespadlo.
I když..ten balkon nebyl nijak víc jištěný, u nás se dávají dvě traverzy, tam to vypadá, že byl jen nějak přišroubovaný.

mosoj

No ona to byla animace. Předpokládám, že se na něm ale opravdu skákalo.

anonym

To jsem pochopil, že to byla animace.Ale právě si myslím, že 15 lidí na balkoně určitě způsobně nesedělo, takže tam museli nějak poskakovat nebo tančit.