Hanuljak

Proč se operace pro likvidaci Heydricha jmenovala Anthropoid? Znamená to něco?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Proč to aso věděl jen plukovník Moravec a jeho lidé. Anthropoid je přeloženo z latiny něco jako „jakobyčlověk“ (či člověku podobný). Heydrich byl mimo úřad zastupujícího říšského protektora navíc ještě obergruppenführerem SS a generálem policie, šéfem interpolu, hlavou RSHA (Reichsicherhe­isthauptamt, který zahrnoval vyjma abwehru veškeré bezpečnostní složky od uniformované policie až po gestapo a SD, z čehož plynulo i vrchní velení nad Einsatzgruppen a dozor na koncentračními tábory, byl autorem/praktickým tvůrcem „konečného řešení židovské otázky“ [ideovým autorem nebyl, to dnes všichni hází na Hitlera]). Tak možná proto. ;) :)

Další odpovědi
Pepa25

antropoid je anglické slovo, vychází z řeckého ánthrōpos = člověk a znamená něco jako „člověkoidní“, tedy zahrnující vlastnosti společné člověkovi i opicím (Anthropoidea je výraz dříve používaný pro podřád primátů).
Proč byl výraz zvolen by mohl říct jen autor.

Zdroj: https://en.wik­tionary.org/wi­ki/anthropoid

Edison

Šlo o krycí název operace. Význam slova je tím pádem zcela irelevantní. Klidně se mohla jmenovat třeba „Bagr“.