Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se nesmí vyhodit lidé, kteří už jsou v důchodu a pracují? Například staří učitelé.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Otázka je položená nesprávne. Vyhodiť zamestnanca bez ohľadu na vek možno pri hrubom porušení Zákoníka práce.
Ukončiť pracovný pomer možno pri dodržaní paragrafov Zákoníka práce kedykoľvek, či už zamestnávateľ so zamestnancom, alebo zamestnanec so zamestnávateľom. Pokiaľ nejde o ukončenie pracovného pomeru dohodou, musia sa dodržať zákonom stanovené termíny.
PS.
ale určite to právni experti vysvetlia presnejšie
pre kritikov mojej odpovedi v diskusii:

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Mohou, stejně jako každého jiného. Záleží vždy na vedení.


Avatar uživatele
Bronzový

Nemůžou být v důchodu a pracovat zároveň. Aspoň ne klasickou prací na plný úvazek.
To, co si asi myslel, je že už mají důchodový věk. Ale vyhodit člověka jen kvůli věku je diskriminační. Navíc tito lidé většinou mají nejvíce zkušeností a pokud jim to zdraví dovolí, tak nevidím důvod nepracovat když chtějí.


Avatar uživatele
Bronzový

Pracovněprávní vztahy (zákon) jsou pro všechny zaměstnance stejné.

Ad. mosoj
Státní zaměstnanci nejsou diskriminováni a samozřejmě pracují i když jsou v důchodu (viz. ČSSZ - především lékaři, úředníci na FÚ, učitelé.... na plný, částečný úvazek, v HPP, DPP, DPČ, na dobu určitou či neurčitou => podle potřeb zaměstnavatele), pokud je zaměstnavatel potřebuje...., je za ně rád!
Znám takové důchodce ;)
http://www.cssz.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Pracující důchodce lze propustit ze stejných důvodů jako
ostatní zaměstnance. (Viz ZP, § 52, případně § 55.)

Na důchodce se nevztahuje žádná zvláštní ochrana, ale ani žádné znevýhodnění.
Dosažení důchodového věku ani pobírání důchodu nejsou důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele.

____

Znám důchodce, kteří mají slušný (průměrný či slabě nadprůměrný) důchod,
kteří dále pracují. Znám i důchodce, kteří mají důchod podprůměrný a bez přivýdělku by nevystačili. Těch druhých znám víc…

____

Něco podobného existuje i pro "mladší ročníky". Rodič pobírající RP (rodičovský příspěvek) si může souběžně s pobíráním příspěvku vydělávat bez omezení výše příjmu.

I v této skupině najdete řadu lidí, kteří by bez přivýdělku nevystačili. Například matky, které neměly nárok na peněžitou pomoc v mateřství, takže nemohly volit délku výplaty ani výši rodičovského příspěvku. Prvních 9 měsíců měly nárok na 7.600 Kč měsíčně, poté až do 4 let věku dítěte pobírají 3.800 Kč měsíčně.

_______

Informace o průměrném důchodu jsou ještě více zavádějící než informace o průměrném výdělku. Většina důchodců na průměrný důchod nedosáhne, stejně jako většina zaměstnanců na průměrný výdělek.

Zatímco s příjmem kolem 10.000 (a je jedno jestli jde o důchod, RP nebo výdělek) se dá nějak vyjít, s částkou kolem 7.000 (a řada důchodů či RP je nižších) už velmi obtížně…

______

U obou pracujících skupin oceňuji, že dávají přednost získání prostředků vlastními silami před žádostmi o státní sociální podporu nebo o pomoc v hmotné nouzi…


Avatar uživatele

V naší zemi hodně rozhoduje kamarádčovství a prostě tam ty kámoše drží a mladejm lidem nedají možnost jít na jejich místo.
Když takovej důchodce ještě maká,tak má docela slušně vystaráno.
13tisíc důchod a k tomu plat,tak proč by nešel ještě před otevřením marketu jako první do řady ke slevám a šel si ještě přilepšit.
Taky to nechápu,pokud se důchodce dožije důch.věku,měl by si ho užívat.
Proto oni,co nemají ve chřánu dost,chtějí furt hamonit a tím zabraňují mladým lidem makat.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nevím jak je to u učitelů, ale podnikatelé raději zaměstnávají důchodce než jiného pracovníka.Jeden podnikatel mi to zdůvodnil takto:"Důchodce mohu kdykoliv propustit bez udání důvodů.Když ho příjmu, tak mu zrovna řeknu, že je to na měsíc či dva, protože je hodně práce.Nemusím mu platit odstupné a klidně mu řeknu, zítra nechoďte nemám práci pro vás.A nemusím mu platit žádných 60% když mně nevydělává."


Avatar uživatele
Zlatý

Žumpa.
Státní zaměstnanci nemohou pracovat a být v důchodu. A soukromníci mohou zaměstnávat koho chtějí, většinou toho, kdo jim je něco platný.
Jediný kdo je v obraze je Quimby.


Avatar uživatele
Stříbrný

ponivač je to (u nás) borděl, korupce a strečkování, známosti a konexe...páprdové sedí na dobře placených postech do smrtky a mladí (SŠ, VŠ) na pracáku, dobré, co...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

otázka pro ivzez
("Nelze kontaktovat", nemohu psát vnitřní poštou na uzavřený profil), případně jiné odborníky na české pracovní právo:

Opravdu je v některém zákoně uveden zákaz zaměstnávat důchodců (pobírajících důchod) na plný úvazek, pokud při dosažení důchodového věku začali pobírat důchod a nedali výpověď v zaměstnání (tedy vlastně nepřerušeně pokračují v práci na plný úvazek)?
Na Slovensku takovým způsobem může pokračovat a pobírat důchod i plat.

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

O žádném takovém zákazu nevím.

Dříve (tuším do roku 2010) mohli důchodci pracovat jenom na základě smlouvy na dobu určitou uzavřenou na jeden rok. Důchodci byli jediná skupina, s níž bylo možné opakovaně sjednávat pracovní poměr na dobu určitou bez omezení na dva roky.

Od novely zákoníku práce (v r. r. 2010/2011 ► rokem si "z hlavy" nejsem úplně jista ► v té době bylo hodně změn) lze i důchodce zaměstnávat bez jakéhokoliv omezení.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Potom nechápem tie odpovede ktoré tvrdia opak a ich kladné hodnotenie, nie sú ani zaujímavé, ani pravdivé, zjavne sa zakladajú na nehodnoverných informáciách, alebo ojedinelých prípadoch, či subjektivných pocitoch
...
K vnútornej pošte:
"► otevřu-li si Váš profil, nabízí se mi možnost poslat Vám zprávu." toto je bežné u otvorených profiloch

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Také tomu ohodnocení nerozumím.
___

Můžete mi zkusit poslat žádost o přidání do kontaktů? Spletla jsem se, v kontaktech mám Annas, myslela jsem, že i Vás… Omlouvám se.

Avatar uživatele
Bronzový

Mc Merkurion

znám osobně případ,který popisuješ,lze to a dokonce jim i vrátili nějaký to zvýhodnění,co dřív neměli,slyším poprvé,že by se nesměli zaměstnávat....pár jich znám,a berou normálka důchod...

Avatar uživatele
Zlatý

led

Formulácia použitá v odpovedi nie je len slovenskou špecialitou, ale platí aj v ČR.
Prax hovorí, hlavne v súkromnej sfére, aj častom a hrubom porušovaní práva zamestnanca pri výpovediach. Hlavne tam, kde sa zamestnanec nevie brániť.

Avatar uživatele

anonym

To se nedá číst,pište sem česky!!!

Avatar uživatele
Zlatý

led

Až keď na slovenskej stránke www.odpovede.sk českí uživatelia budú písať slovensky. A je ich tam veľa.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad led
Máte pravdu. Dokonce celkový žebříček vede český uživatel.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2416
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.