mosoj

Proč se kupí seno do kupek ?

Dnes už to moc vidět bohužel není.
Doplňuji:
Dešťové kapky seno nesmáčí, proto nevnikají do mezer mezi stébly trávy ale stékají po stéblech.

Nejlepší odpověď
Drap

Do kupek se dává jednak proti dešti a rose, ale hlavním důvodem je, že poschlé seno se zbytky vlhkosti se v kupce zapaří, voda z něho se dotává na povrch stébel a potom po rozhození se lépe a rychleji usuší.

Další odpovědi
Mapel

Aby během sušení nepromoklo. Při sušení sena nebo otavy se před deštěm dá do kupek a voda steče. To samé se dělalo večer, aby se uchránilo před deštěm a nehnilo.

michael69

Jen dodám k těm odpovědím,že dnes to vidět ještě je.Přijďte se podívat k nám do kraje.:)) Je to ale méně než dříve.A to je dobře,protože to je strašná makačka.My neděláme kupy vůbec.Seno před deštěm seberu sběracím vozem(horal),zajedu s ním pod střechu a druhý den po dešti ho zase vyklopím na louku a rozhodím.Jakmile doschne,seberu ho znovu,vyklopím ho ve stodole před výfuk a vyfoukám na patro a přístodolku.Jde to velice rychle.Kdo má lis,tak ho lisuje do balíků rovnou na louce.

tom004

Je to tak,jak napsal >Mapel<. Dělá se to každý večer,nebo když hrozí déšť. Ráno,po dešti, se kopky co nejdříve rozházeli,aby se seno „nezapařilo“. Zapařené,se hodí akorát na kompost,hnůj. Ke krmení je nepoužitelné.

mosoj

Stejný princip se využíval u obilí, když se stavěly „paňáci“.

tom004

Souhlas. Byla to perfektní místa při hře na schovávanou a různé „lumpárničky“. 🙂