Dismas

Proč se do ČSSR nedovážel Záporožec?

Nejlepší odpověď
da ny

Pár kusů tady jezdilo 😉
V Mototechně se neprodával, zřejmě by konkuroval Škodovkám ;)
(vozily se vyšší kubatury).
A důvod? Takový automobil náš trh nepotřeboval. Měli jsme své dost kvalitní automobily!
„Záporožec ZAZ 965. Vůz byl ale značně kritizován z důvodů značné poruchovosti, vysoké spotřeby, příliš malého interieru atd. V západním tisku se navíc objevilo obvinění, že se jedná o průmyslovou krádež – kopii Fiatu 600.“

V NDR měli „jen“ Trabanta a Wartburg, Poláci neměli nic (licence načeho Minoru, Fiat…). Maďaři vyráběki v licenci snad jen autobusy).

ad kapitán:
ZAZ 966
"V době vzniku se jednalo o poměrně moderní vůz za nízkou cenu, byl exportován nejen do socialistických zemí (především NDR, Polsko a Maďarsko; do ČSSR se nedovážel), ale i na západ pod názvy Jalta nebo Eliette. "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1poro%C5%BE­ec

Další odpovědi
Kyta

Proč, to nevím, ale je pravda, že se sem do ČSSR nedovážel, proč, to spíš najít stránky klubů, co mají více info:)

Klaproth

O tom rozhodovalo velení RVHP.

isteron

Podobne dopadol aj rumunský Oltcit. Bol síce malý, úsporný, ale mal problémy s kvalitou a napr. roztrhnutý remeň na vačkovom hriadeli mohol rozbiť celý motor. Ale napríklad starší typ Dacii sa dovážal, napr. 1300.

Mimozemšťan

Byla to kopie vozu NSU a pasovaly by písty a válce atd z Tatry 603, která byla zase kopií VW třicátých let, po válce komančové vykopli tatrovskýho konstruktéra Hanse Ledw. a nemělo už to mít se Západem nic společnýho, kdyby tu ještě strašil Záporožec, tak by jen bylo vidět, jak jsou komoušové pitomí.

Mc Merkurion

kapitán: „… V době vzniku se jednalo o poměrně moderní vůz za nízkou cenu, byl exportován nejen do socialistických zemí … do ČSSR se nedovážel …“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1poro%C5%BE­ec