manon

Proč právě úsměv Mony Lisy je tak proslulý? Vždyť se téměř neusmívá.

Doplňuji:
MonkeyKing: Zajímavý pokus – takže takový lehce zvednutý levý koutek… Přivedl jsi men na myšlenku „vyříznout“ si jen pohled. Nesmějí se jí oči. Proto mám ten pocit, že se zas tak moc neusmívá…

Nejlepší odpověď
quentos

no právě proto ;{)> jedná se o tajemný úsměv. Kdyby se usmívala jak měsíček na hnoji, slavný by nebyl, protože tak se na obrazech usmívá spousta jiných vyobrazených lidí. Zmínka o jejím úsměvu se najde i na Wiki: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­na_Lisa
Troufám si ale tvrdit, že více než úsměv je proslulý pohled Mony Lisy – Leonardo byl jedním z prvních malířů, kteří využili optického klamu způsobujícího zdání, že nás postava z obrazu sleduje, ať se na ni díváme odkudkoli.

Další odpovědi
www

Možná právě proto, že se téměř neusmívá. Je totiž považován za tajemný.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Mona_Li­sa

Wang

Ale usmívá se, usmívá. Já tam byl, já s ní hovořil – co to pletu, já ji osobně na tom plátnu viděl. Můj názor.

Názor vědců cituji zde:
Vědci odhalili tajemství úsměvu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, informuje v pátek deník The Examiner. Ve svém bádání dospěli k závěru chytré horákyně – Mona Lisa se usmívá i neusmívá, záleží na našich očích a mozku.
http://kultura­.eurozpravy.cz/u­meni/4697-vedci-odhalili-tajemstvi-usmevu-mony-lisy/

Doplňuji:
Vnímání úsměvu záleží na tom, zda se na obraz díváme upřeně nebo jej sledujeme pouze periferním viděním.

Vědci za pomoci speciálního software sledovali vnímání dvou desítek dobrovolníků. Ti měli obraz od Leonarda da Vinciho sledovat minutu. Dobrovolníci, kteří tvrdili, že se Mona Lisa usmívá, nejčastěji pozorovali levý koutek jejích úst.

Díky tomu vědci zjistili, že záleží na době, po kterou se na obraz díváte, a na vzdálenosti od obrazu i jasnosti reprodukce.

Funna

no…právě proto…namalovat tak „přiblble“ se tvářící osobu je docela kumšt .-)

baghira

Možná právě proto :)

http://media.tum­blr.com/tumblr_ma7bfxa­yks1r3g60l.jpg

MonkeyKing

Pokud se podíváš pozorně a rozpůlíš si její obličej na 2 strany, tak ta levá strana je normální, ale ta pravá se usmívá!